Ajurvédské masáže

23.02. 2014 • Zdraví 1612x

Pod pojmem ajurvéda vězí již asi pět tisíc let (!) stará věda, která se má za úkol zejména předcházet rozdílnému onemocnění, jakož i celkovému stárnutí našeho organismu. Jak je z jejího vlastního názvu zřejmé, původ tohoto oboru naleznete v Indii. Odtud se hlavně počátkem šedesátých let minulého století tato metoda rozšířila v podstatě do celého světa.

V té době se k ní nejdříve přikláněla více či méně alternativní mládež, která se v Indii a blízkých státech snažila nalézt jakési útočiště před zběsilou rychlostí tehdejších západních zemí, ovšem zároveň i před nepochopeným stylem života generace svých rodičů. Velmi silná orientace na úspěch, jež byl vykoupen duchovním strádáním, tak tehdy našla protiváhu zrovna v tisíciletých tradicích. Tyto tradice pak pro mladé lidí, kteří milovali alternativní metody, představovala Indie a pochopitelně tak i její obyvatelstvo. Ajurvédské masáže se tedy staly neodmyslitelnou součástí tehdejší fyzické ale také duchovní kultury. To se moc nezměnilo ani s nástupem nového, tedy jednadvacátého století.

Pakliže se blíže koukneme na zoubek těm, kteří ajurvédské masáže momentálně vyhledávají, pak přijdeme na velmi zajímavou věc, a sice že jsou vhodné pro všechny, kdo pociťují větší nátlak od svého okolí, a již jej dále nejsou schopni snášet. Tato forma masáží se ukazuje jako jedna z těch nejlepších zbraní proti stresu a celkovému pocitu, že u člověka došlo ke ztrátě životního souladu.

Samozřejmě bychom vám zde mohli velice snadno vyjmenovat některé konkrétní tělesné zdravotní problémy, s nimiž se dá pomocí ajurvédské masáže relativně úspěšných způsobem zápasit. Jistě by se sem řadily třeba potíže s krevním oběhem, zmenšení otoků, zmírňování následků paralýzy či obrny a další. Za její z obecného hlediska největší přednost se považuje to, že má schopnost znovu navázat pocity fyzické i mentální rovnováhy, kterou tak celkem často ztrácíme společně během našeho náročného pracovního života.

O ajurvédské masáži je tedy z toho důvodu dobré, aby se hovořilo především coby o relaxační metodě, která během dvou hodin, obyčejně tak dlouho totiž tato masáž trvá, umožňuje člověku docílit tolik nezbytného odstupu od každodenních starostí, kterých se za jiných okolností zbavujeme během víkendového procházení po horách či celodenního výletu na kole. Zapojit tedy ajurvédskou masáž mezi naše pravidelné činnosti znamená nejenom, že rovnou na sobě pocítíme vliv masérských technik, jež pochází z exotických dále, ale zároveň se také jedná o možný způsob, jak odpočinkem netrávit zbytečně více času na úkol ostatních povinností. Důležitým faktem u této masáži je, že se dělá v pomalejším tempu, jež je pro její správné účinky velmi podstatné.

Jakým konkrétním stylem tedy samotná typická ajurvédská masáž probíhá?  Zcela vyčerpávající seznam není z pochopitelných důvodů možné udělat. Existuje celá řada různých typů těchto masáží. Uvedeme jich pár: třeba Abhyanga, Shiroabhyanga, dále Mukabhyanga, či Padabhyanga, a tímto stylem bychom mohli neustále pokračovat. Co se týče této masáže, hodně záleží na tom, kdo vás masíruje. Opravdu velice kvalifikovaní ajurvédští maséři totiž mimo sdílených nejzákladnějších technik a používaných směsí olejů, přináší do každé masáže neopakovatelný článek své životní zkušenosti, který tak ajurvédskou masáž povyšuje až na úroveň vlastního umění.

Obecně ovšem můžeme mluvit o tom, že jedním ze základních prvků této masáže je používání těch nejkvalitnějších přírodních olejů. Ve většině případů se dováží ze Srí Lanky. Tímto olejem se polije doslova celé klientovo tělo, tedy od konečků vlasů až po prsty na nohou.

Také velmi důležitou součástí celého tohoto procesu je následné napařování obličeje a i celého těla výpary z ajurvédských bylin . K němu dochází vevnitř speciálně pro tento účel vyrobeného dřevěného boxu, který má v sobě ukryté rošty, pod nimiž objevíte byliny, které jsou zahřáté na teplotu asi třiceti stupňů.

Pokud hovoříme o postupech, jež jsou charakteristické pro pravou ajurvédskou masáž, mezi jednu nejčastěji zmiňovanou odlišnost oproti konzervativnějším masážním metodám bezpochyby  patří tzv. synchronní, či si přejete raději dvojnásobná masáž.

V tomhle případě se jedná o to, že jeden člověk leží na masérském stole, a  zároveň je masírují dva maséři, kteří dokonalým způsobem ovládají umění souhry svých čtyř rukou. Slovy se tento úžasný zážitek dá popsat jen stěží. Možná vám ale částečně napoví skutečnost, že zrovna pro tento synchronní postup se někdy ajurvédská masáž považuje za vůbec největší královnu mezi všemi masážními technikami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra