Navštivte prosluněnou Barcelonu

03.09. 2015 • Cestování 1002x

Hlavní město hrdého Katalánska je zřejmě nejznámějším a nejslavnějším španělským městem. I vzhledem ke své poloze na severovýchodě Španělska a blízkosti francouzských hranic je logické, že v návštěvnosti jasně pokořuje svého největšího „soka“ – Madrid. Nestačí na něj sice v počtu obyvatel (v Barceloně žije cca 1,5 milionu obyvatel), ale památek, zajímavostí a lákavých možností zde naleznete spousty.

Osobitý a barvitý ráz Barcelony je dán polohou u Středozemního moře, bohatou historií a živoucí současností, která žene kupředu nejen stále pokračující stavbu barcelonské dominanty - chrámu Sagrada Família, ale zároveň město dále tvaruje a obohacuje, což dokládá například novodobý městský monument – mrakodrap Torre Agbar.

Gaudího odkaz

Barcelona a Antoni Gaudí k sobě neodmyslitelně patří. Aby byl trojúhelník kompletní, musíme ještě doplnit Sagradu Famíliu. Životní dílo geniálního architekta není sice ani po více jak 12O letech dostavěné (základní kámen položen v roce 1882 – Gaudí samotný se prací ujímá o rok později), avšak již dnes vám samotný pohled na něj vyrazí dech. Dramatická vertikální stavba je ryzím originálem. Gaudí na ní pracoval až do své smrti roku 1926 a dal do ní to nejlepší ze svého umění, které se vyznačovalo čerpáním motivů ze světa přírody. Jeho následníci se snaží vycházet z jeho odkazu a vzhledem k tomu, že gigantická stavba tvořená několika rozdílnými částmi, tvoří úchvatný a kompaktně působící celek, lze říci, že se jim to daří.

Gaudí a Barcelona to však není jen chrám momentálně stavěný výhradně z dobrovolných zdrojů a z vybraného vstupného. Díky své tvůrčí schopnosti a také mecenáši panu Güellovi naleznete v Barceloně ještě další unikátní stavby.

Celý soubor Gaudího umění můžete nalézt v kopci severně od centra, kde se nachází Parc Güell. Půvabné, barevné a vesele působící stavby jsou rozestavěny po areálu, který je propojen malými kolonádami a chodníčky občas vedoucími kamenným podloubím. Harmonie architektury a přírody, toho chtěl Gaudí ve svých dílech dosáhnout. Zde to dovedl k dokonalosti. V centru parku se pak můžete dozvědět o umělcově zajímavém životě v Gaudího museu.

Po městě jsou rozesety ještě další Gaudího stavby, ne všechny jsou však veřejně přístupné. Všechny jeho výtvory jsou osobité a buďte si jisti, že jakmile na nějakou narazíte, dýchne na vás Gaudího duch a vy budete vědět, že před sebou máte skvost z dílny tohoto barceloňany milovaného mistra.

Centrum Barcelony

Pulzující tepnou města je třída La Rambla. Bulvár spojující přístav s centrálním náměstím Plaça de Catalunya nabízí vše, co si žádá výkladní skříň moderní metropole. Kavárny, restaurace, butiky, obchody, majestátní domy, fontány, odpočinková místa, pouliční umělci, ale hlavně nepopsatelná atmosféra dělají z La Rambly skutečný a přirozený střed města.

Podél hlavní třídy je možné narazit na různé městské čtvrtě, které mají specifický ráz. Mezi nejzajímavější patří El Raval  (islámská čtvrť) a Barri Gotic (gotická čtvrť). V El Ravalu sice nenarazíte na mnoho monumentálních staveb, co vás tady ale určitě osloví, je specifická atmosféra, kterou nenaleznete jinde v Barceloně. El Raval má pověst nebezpečné čtvrti, najdete-li ale v sobě dostatek odvahy, budete odměněni ojedinělým zážitkem ryzího života v mnohdy nádherných, i když oprýskanějších kulisách.

Jiné dobrodružství na vás čeká v Barri Gotic. Zde budete cestovat časem. Spletité, krátké a úzké uličky vedoucí mezi kamennými městskými domy vás přemístí rovnou do období gotiky. Tehdy byla Bracelona v rozpuku, což zde dokumentuje nejedna památka. Mezi nejdůležitější určitě patří budova radnice zvaná Casa de la Ciutat na náměstí Plaça Sant Jaume.

Barcelonský přístav

Monumentem přístavu je 68 metrů vysoký Kolumbův sloup. V okolí přístavu můžete navštívit námořní Museum Marítim mapující věhlasné španělské námořnictví od jeho počátků.

Velikým lákadlem pro rodiny je mořské akvárium s efektní expozicí více jak jedenácti tisíci mořskými živočichy. Můžete je sledovat v osmdesáti metrovém tunelu přímo pod obří nádrží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra