Jak si užít francouzské Méty

10.07. 2015 • Cestování 1252x

Většina z turistů, které láká Francie, vyrazí maximálně tak do Paříže. Hlavní město však tvoří pouze zlomek toho, co může tato krásná země nabídnout. Zkuste jednou vyrazit třeba do města Méty.

Kde se nachází a jak se sem dostat

Méty, neboli Metz, se nacházejí jen kousek za hranicemi s Německem. Cesta sem vás proto nebude stát tolik peněz, ani tolik času, jako kdybyste vyrazili do vnitrozemí. Dobrodružné povahy mohou vyrazit na cestu ve vlastním voze, ti pohodlnější mohou využít služby dálkových autobusů, pro které představuje město často první zastávku na francouzském území. V podstatě stačí jen přejet Německo, a rychlostní silnice E50 vás zavede až na místo.

Ubytování

S ubytováním nebudou mít problém ani ti, kdo mají hlouběji do kapsy. Pokud nemáte extra velké nároky, postačí vám bohatě pokoj v některém z hotelů sítě Formule 1. Na tyto hotely můžete narazit po celé Evropě. Nabízejí perfektně čisté pokoje, které se každodenně uklízejí. Někomu by mohly vadit společné toalety a sprchy, tato nevýhoda je ale bohatě kompenzovaná desinfekcí po každém použití, a také světelnou signalizací, která zajišťuje určitou míru soukromí. Když u sprchy nebo toalety svítí červené světlo, je vám hned jasné, že zařízení někdo používá, nebo že právě dochází k čištění. Síť hotelů Formule 1 vám poskytne sice „pouze“ základní služby, ale zato nepocítíte extra velký zásah do vašeho rozpočtu. Poněkud větší cenu za nejlevnější nabídku představuje fakt, že hotely většinou stojí na kraji města a do centra se musíte dostat sami. Pokud jste vyrazili na cestu vlastním automobilem, pomůže vám GPS navigace. Jinak si musíte zjistit, jaké spoje městské hromadné dopravy vás dovezou tam, kam potřebujete. Velkou výhodou je umět francouzsky a zeptat si místních, kudy kam.

Pokud patříte mezi ty šťastnější jedince, kteří nemusejí řešit rozpočet, můžete využít služeb luxusnějších hotelů v centru. Vyhnete se tak nehezké periférii města i zbytečnému bloudění.

Kam vyrazit

Méty jsou plné zajímavých památek, na jejichž poznání vám víkend stačit nebude. Vezměte si proto v práci dovolenou a pobuďte v tomto krásném francouzském městě alespoň několik dní.

Méty – město katedrál a kostelů

V Métách se nachází desítky církevních staveb. Na katedrály, kostely nebo kostelíčky narazíte na každém kroku a projít je všechny je téměř nadlidský úkol.

Nejvíc vám vyrazí dech majestátní Cathédrale Saint-Étienne de Metz, neboli katedrála svatého Štěpána v Métách. Obrázek překrásné stavby gigantických rozměrů najdete na většině pohledů, které si můžete v Métách zakoupit. Zvenku se stavba pyšní úžasnou výzdobou, která vynikne hlavně v noci, kdy je katedrála pohádkově osvícená. Při vstupu do interiéru vás ovládne posvátná úcta k velikosti chrámové lodi, která je mimochodem desátou největší na světě.  

Církevní stavby mají v Métách velkou tradici. První z kostelů byl vybudován již v počátcích křesťanství, v roce 400 n.l. Jedná se o na první pohled nenápadný kostel Saint-Pierre-aux-Nonnains, a jelikož stojí na svém místě dodnes, neměli byste návštěvu tohoto unikátu vynechat.

Galerie a muzea

Pokud se zajímáte o moderní umění, nabízí vám město galerii s názvem Centre Pompidou. Celá stavba zaujme už svým exteriérem, který vypadá, jako by byl postavený jen z lešení. Navíc odshora dolů vede napříč stavbou jakýsi tobogán, ve kterém jezdí eskalátor. Jestli nemáte pochopení pro umění, které chce šokovat, měli byste návštěvu galerie vynechat. Typickým exponátem je totiž například židle postavená u stěny nebo černý čtverec na bílém plátně. Milovníky zvířat by navíc mohl znechutit proslulý exponát mrtvých ptáčků oblečených do háčkovaných oblečků.

Konzervativnější turisté mohou navštívit některé z dalších muzeí. Za všechny jmenujme například Musées de la Cour d’Or, kde můžete obdivovat například archeologické nálezy.

Budova nádraží

I když nehodláte cestovat vlakem, měli byste se jít podívat na métskou budovu nádraží. Spíše, než na nádraží, si budete připadat jako v katedrále. Před budovou se nachází náměstí, které je častým místem schůzek dospělých, a můžete tu vidět i métskou mládež.

Kam na procházku?

Město leží na soutoku řek Mosely a Seilly. Kolem nich leží spousta parků a kvetoucích zahrad, které vás vybízejí, abyste v nich strávili pár romantických chvilek. Milovníci pěší turistiky ocení nábřeží, po kterém se dá jít celých třicet pět kilometrů.

Kam na nákupy a na jídlo?

Chcete-li si užít pravé francouzské speciality, navštivte tržnice, kde najdete například sýry nebo vína z farmářské produkce. Běžné potraviny nebo i suvenýry pak můžete nakoupit v obchodních domech, které vás překvapí svými příznivými cenami. Je to tím, že Méty nejsou zrovna typickým turistickým centrem.

Po nákupech pak můžete navštívit některou ze spousty restaurací. V podnicích, které nabízejí výhled na některou ze zdejších významných památek, se připravte na vyšší ceny. Levnější menu hledejte v restauracích u řeky.

Jestli stále váháte, zda do Mét vyrazit, mohla by vás nalákat poslední informace. Většina turistů směřuje do Paříže, přitom Méty jsou stejně romantické a krásné jako hlavní město. Jen s tím rozdílem, že zde není tolik turistů. Jestli se bojíte, že se nedomluvíte anglicky, protože se nejedná o typické turistické místo, obáváte se zbytečně. Francouzština je samozřejmě výhoda, ale v obchodech nebo restauracích byste se měli bez problémů domluvit angličtinou. Neváhejte a nasávejte Francii plnými doušky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra