Cannes - pohádkové Azurové pobřeží

05.04. 2014 • Cestování 1447x

Cannes je překrásné město, které se nachází na proslulé Francouzské riviéře. Zdejší podnebí je po celý rok příjemné, proto si sem nachází cestu spousta turistů. Nejvíc lidí se do Cannes sjíždí z celého světa v květnu, kdy se zde koná proslulý filmový festival. Po červeném koberci se procházejí světoznámé hvězdy v zářivých šatech a oblecích, a na vlastní oči můžete uvidět nejednu filmovou legendu. Město má ale co nabídnout i v ostatních měsících. Pojďte se s námi vydat do francouzského letoviska na Azurovém pobřeží a zjistěte, co všechno si zde můžete užít.

Zrod legendy

Ačkoliv se tomu nechce věřit, Cannes bylo ještě v 19. století bezvýznamným rybářským městečkem. To, že se z něj nakonec stal celosvětový pojem, se stalo v podstatě náhodou. V roce 1834 se sem omylem dostal britský kancléř lord Brougham, který mířil původně do Nice. V té ale zrovna řádila cholera, proto zůstal v Cannes. Zdejší krajina a pohádkově krásné moře si okamžitě získaly jeho srdce a rozhodl se zde zůstat už napořád. Vystavěl si tu luxusní vilu, kolem které začaly brzy růst domy dalších významných osobností. Město kvetlo, až se z něj stalo proslulé letovisko, kde to žije.

Vyrážíme na prohlídku města

Přerod Cannes z bezvýznamného francouzského městečka v legendu nejlépe pocítíte, když začnete svoji prohlídku ve čtvrti Le Suquet. Na zdejším náměstí Place de la Castre můžete obdivovat kostel z 16. století, který nese typické znaky provensálské gotiky. Na stejném místě se zachovala i část dříve mocných hradeb. Milovníky historie okouzlí muzeum, které sídlí ve středověké strážní věži. Prohlédnout si zde můžete obdivuhodnou sbírku cenných předmětů, kterou dal dohromady nizozemský baron Lycklam.

Nasávejte luxus

Pokud historii zrovna moc nefandíte, a chcete pocítit trochu toho proslulého canneského luxusu, je pro vás jako stvořený Boulevard de la Croisette. Movitější jedinci si zde mohou obohatit svůj šatník kouskem z některého luxusního butiku, a následně se ubytovat v pětihvězdičkovém hotelu. Nejznámější z nich je proslulý hotel Carlton. Následně se můžete vykoupat na nejlepších plážích ve městě, které se nacházejí hned na druhé straně bulváru. Promenáda je vhodná i pro relaxování. Je totiž lemována zahradami plnými pestrobarevných květů s omamnou vůní. Navíc na každém kroku narazíte na palmy.  

Filmový festival

První ročník jednoho z nejproslulejších světových filmových festivalů se v Cannes konal už v roce 1946. Původně se jednalo o čistě záležitost regionu. Festival byl malý a scházeli se zde pouze francouzští herci a lidé z okolí města. Tak to vydrželo asi dvacet let. Poté ovšem začala jména francouzských filmových herců získávat takovou zvučnost (za všechny jmenujme půvabnou Birgitte Bardot), že sem začali mířit i mezinárodní filmové elity.

Od té doby se každý rok v květnu sjedou herci, režiséři i ostatní filmaři, kteří něco znamenají, do Cannes, kde se v honosném Palais de Festivals uděluje cena s názvem Zlatá palma. Její udělení znamená pro osobu velkou poctu a důkaz, že ve světě filmu něco znamená. Samotný palác je jedním velkým filmovým světem. Kromě tří hledišť zde najdete kino, restauraci, noční klub, konferenční sály i dvě výstavní místnosti.

Ráj všech gurmánů

Když už se do Cannes, a vlastně na celé Azurové pobřeží vydáte, nesmíte ani náhodou zapomenout ochutnat některou z místních specialit. Zdejší kuchyně je vyhlášená a užít si ji můžete v některé z mnoha restaurací nebo oblíbených francouzských bister, kde se dá rychle, kvalitně a levně najíst.

Největším lákadlem je chléb Fougasse. Můžete si ho dát ve slané verzi, ve které se mísí chuť koření, cibule, ančoviček a oliv, mlsouni si ho pak dají ve sladké variantě s mandlemi. Jako na každém mořském pobřeží, i zde jsou na každodenním menu ryby a mořské plody na všechny možné způsoby. Vynechat nemůžete ani vynikající salát Nicoise, citronový koláč nebo omáčku z vaječných žloutků. Turisté milují zdejší panenský olivový olej, med nebo koření, a často si je vozí s sebou domů.

Iles de Lérins

Když už vás rušné Cannes přestane bavit, můžete vyrazit na ostrovy Iles de Lérins, které leží jen kousek od pobřeží města. Překrásná tichá příroda láká k procházkám, všelijaké zátoky pak ke koupání. Z vyvýšených míst je navíc dokonalý výhled do širého kraje. Kromě krásné přírody zde můžete nasávat francouzskou historii. V pevnosti na ostrově s názvem Ile Sainte Marguerite byl totiž Ludvíkem XIV. vězněn proslulý Muž v železné masce. Dodnes se neví, z jakého důvodu zde muž byl. Podle nejčastější teorie byl podobný samotnému králi, někteří dokonce tvrdí, že byl jeho dvojčetem. Navštívit můžete celu, ve které byl tajemný muž po deset let vězněn.

Ostrov Ile Saint-Honorat zase láká na kaple, které zde stojí už od starověku. Můžete vystoupit i na strážní věž, ve které se schovávali zdejší mniši při jakékoliv nebezpečí.

A co se nachází v okolí

Na Azurovém pobřeží se nacházejí i další místa, která stojí za návštěvu. Za všechny jmenujme Monako, Nice, Cap Ferrat nebo Grasse. Milovníci venkova pak ocení provensálské vesničky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra