Zdravotní účinky masáže

28.03. 2014 • Zdraví 1226x

Popularita nejrůznějších masáží v České republice během uplynulých minimálně deseti let doslova raketově vzrostla. Salóny, které poskytují thajské masáže, se v ulicích největších měst staví ve velkém počtu, servery inzerují nabídku rozdílných verzí ajurvédských masáží. Masáž vás může vyjít třeba na pouhých několik stokorun, ale zároveň za takové příjemné hodinové poležení zaplatíte klidně i několik tisíc korun. Jak se dá tento nebývalý nárůst zájmu o masérské služby všemožného typu vysvětlit? Jedná se snad o výsledek osvěty, pomocí níž se rozšiřuje obecné povědomí pro tělo prospěšných efektů masáží, či jen o nynější módní výstřelek? Ať už je pravda kdekoliv, i ten největší skeptik bude nejspíše zaskočen tím, jak rozsáhlý je seznam problémů, kterých vás dobře provedená masáž dokáže zbavit.

Pochopitelně, každá masáž není stejná. Jinou práci má masér národního fotbalového mužstva, a jiná výzva stojí před vedoucím luxusního salonu přímo v centru Prahy, kam se  chodí odreagovat bohaté a znavené manželky těch nejúspěšnějších lidí. Něco jiného představuje zkušenost v podobě olejové masáže, kterou masér provádí od hlavy až k patě, či třeba thajská masáž, během které lehce získáte dojem, že pokud by masér mohl, natáhl by vás klidně i na skřipec. Jestliže se ale nebudeme zaměřovat pouze na ty největší rozdíly, najednou přijdeme na to, že v pár věcech se zdravotní účinky, co se týče většiny typů masáží, ztotožňují. O jaké se jedná?

Mezi tu první výhodu, kterou člověk již po prvním dotyku pocítí, patří samozřejmě to, že dochází k intenzivnímu pocitu zbavení se stresu, který se na nás nahrnul během celého pracovního týdne. Masáž se tedy v tomhle ohledu ukazuje jako jeden z časově dostupných, a také  i z hlediska vynaložené snahy nejméně náročný styl, jak si člověk může příjemně odpočinout.

Pozoruhodnost tvoří zejména skutečnost, že tohle prohlášení nevzešlo z pouze dlouhodobých zážitku těch, kteří pravidelně navštěvovali masérské salony, ale narazíme na to také ve zprávách shrnujících výsledky velice seriozních vědeckých výzkumů.

Často se v nich objevuje hlavně fakt, že samotné masáže obyčejně významným způsobem dokáží posílit lidský imunitní systém. Měření hormonů, jež zodpovídají za „výrobu stresu“ prokázalo, že po ukončení masáže jeho hodnoty v těle člověka, který se nechal namasírovat, rapidně poklesly. 

Hlavní je především to, že tehdy, kdy naše tělo zažívá stresovou situaci, ničí tyto hormony buňky potřebné pro údržbu obranyschopnosti lidského organismu. Jestliže se tedy pravidelně oddáme masáži, mimo zaručeného relaxace tím předcházíme i eventuálnímu onemocnění týkající se narušené imunity.

Jako další obecně oceňovanou vlastností, kterou lékaři zmiňují, představuje také um udržet  chtěnou úroveň krevního tlaku. Studie z několika posledních let v tomto případě potvrzují, že tlak masérových rukou pojící se s masáží jako takovou působí na činnost jednoho z nervů, který je zodpovědný za to, že se reguluje hladina krevního tlaku, jakožto i ostatní velice důležité tělesné funkce. Stejně pozitivně masáž ovlivňuje i aktivitu vlastní oběhové soustavy.

Další velmi podstatnou výhodou vztahující se ke kvalitně provedené masáži je samozřejmě i její vliv, jak člověk cítí samotnou bolest, to pochopitelně z části souvisí i s jejich rolí v souboji proti stresu a celkovému napětí. Tady se nám ovšem jedná zcela ještě o jinou záležitost. Vědci také odhalily, že během masáže se v těle vytváří látky, které snižují práh bolesti, zároveň jako celkový pocit tlaku. Zkušenosti potom tyhle podobné výsledky jen dokazují. Potvrzují. Jestliže existuje na vašem těle nějaké místo, jež vás trápí a bolí, a necháte si provést masáž jiné partie těla, která s ním úzce sousedí, za okamžik bolest znatelně ustoupí i tam, kde se vás masérova ruka ani nedotkla.

Přirozeně tedy v žádném případě neplatí, že těmito účinky, o kterých jsme vám řekli několik slov, se vyčerpal úplně celý výčet problému, jakých vás masáž může úspěšně zbavit. Realita je taková, že je to spíše naopak. Vyjmenovali jsme jen minimum. Od nich se dá odrazit až k metodám, které už řeší vaše konkrétní zdravotní potíže, jež vás momentálně trápí ze všeho nejvíc. A musíme podotknout, že přinejmenším jaké minimální úsilí zabývající se mapováním toho, čím je která masáž lidskému tělu prospěšná, se vážně vyplatí.

Můžete si tak vybrat masážní techniky, jež zahrnuje širokou škálu různých potíží, ať už jde o migrény, nervové problémy, či třeba nesnáze s udržováním koncentrace u malých dětí.  

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra