Vznik, příčiny a léčba migrény

15.09. 2013 • Zdraví 2086x

Slovo migréna je v současné době skloňováno velmi často. Jedná se o jednu z civilizačních chorob vyznačující se bolestí hlavy. Některou z takovýchto chorob trpí více než devadesát procent obyvatel. Mnozí o tomto faktu prakticky ani neví. Bolesti hlavy je možné rozčlenit do dvou základních kategorií. Tu první tvoří primární bolesti hlavy a tu druhou sekundární bolesti hlavy. Primární skupina je mnohem větší, než je tomu u sekundární skupiny. Primární skupina sice není až tolik nebezpečná, jako je tomu u sekundární skupiny, nicméně dovede člověku velmi znepříjemnit život. U sekundárních bolestí hlavy se často jedná o mnohem závažnější onemocnění. O samotné migréně hovoří již starověcí Egypťané. O migréně mluví i sám Hippokratés, v jehož spisech se objevuje jednostranná bolest hlavy, tedy právě migréna.   

Výskyt migrény

Pokud si někdo myslí, že migréna je pouhou bolestí hlavy, tak je na omylu. Migréna se vyznačuje záchvaty, které postihují prakticky celý organismus. V současné době je prokázáno, že migréna postihuje zhruba 15 až 20 % celkové populace mužů a zhruba 6 % žen. První záchvaty lidí, kteří trpí v životě migrénou, se objevují již v pubertálním věku. Největším výskyt migrény je zaznamenán kolem 30 let věku ženy. Kolem padesátého roku života se již migréna vyskytuje jen velmi řídce. Dostat první záchvat po padesátém roku života je prakticky skoro nemožné, anebo přinejmenším velmi nepravděpodobné. Co se týká samotné síly záchvatů, tak v mladším věku jsou záchvaty mnohem intenzivnější, než je tomu v pozdním věku. Jejich četnost je také vyšší. Zpravidla přicházejí v intervalu jednoho až dvou záchvatů měsíčně. Tato frekvence je ale stejně jako síla těchto záchvatů ryze individuální záležitostí. Někdo může mít klidně i pouhý jeden záchvat migrény za život.

Fáze záchvatu migrény

Záchvaty migrény se vyznačují tím, že mají hned několik fází. Tou první jsou takzvané prodromy. Jedná se ne o jeden příznak ale o více příznaků najednou, které se vyznačují tím, že délka jejich trvání je různá. Prodromy mohou trvat jak několik hodin, tak i několik dní. U některých lidí trpících migrénami také k prodromům nemusí docházet vůbec. Prodromy se vyznačují rozličnou formou. Někdy jde o extrémní ospalost a únavu, jindy o nepříjemné napětí ve svalových vláknech. Někdy může mít člověk abnormálně veselou náladu anebo naopak velmi smutnou náladu. Další fází migrény je takzvaná aura. Ta mívá různou podobu a trvá mnohem kratší časový okamžik. Zpravidla jde o dobu nepřesahující půl hodiny. Nejčastěji se vyskytuje zraková aura, kdy pacienti s migrénou říkají, že zažili jakési jiskření anebo záblesky ve svém zorném poli. Jiné aury jsou velmi vzácné, ale vyskytnout se mohou také. Někdy po auře nemusí následovat ani samotná bolest hlavy, ale většinou tomu tak je. Fáze bolesti bývá nejnepříjemnější fází migrény. Typická migrenózní bolest se vyznačuje tím, že zasahuje oblast zhruba od půlky hlavy až po spánek. Bolest bývá velmi ostrá a také pulzující. Při zvýšení tělesné námahy dochází ke stejnorodému zvyšování bolesti hlavy. 

Léčba migrény

Léčbu migrény je možné rozdělit do dvou základních kategorií. V prvním případě jde zejména o změny režimu. Člověk trpící migrénou by se měl hlavně vyvarovat jídel, která záchvaty spouštějí. Ideální je volba denního režimu, který by byl klidový. Určitě je zapotřebí dostatečné množství spánku a také pohyb. U lidí trpících migrénou by měl být také tomuto onemocnění přizpůsoben jejich denní režim. Měli by se určitě vyvarovat námahy, která by jejich stav ještě nadále mohla zhoršovat. Druhým základním bodem léčby je podávání medikamentů. V první řadě jde o léky, které mají základní úkol ulevit pacientovi od bolesti. Tyto léky se užívají v momentu, kdy pacient cítí, že by na něj mohl přijít záchvat migrény. Z dalších léků bychom měli jmenovat například kyselinu acetylsalicylovou anebo paracetamol. Jinak se také migrenikům podává dihydroergotamin a ergotamin. Jde o alkaloidy, které svým účinkem vedou k takzvané vazokonstrikci. Jinak se migréna řeší také podíváním sumatriptanu anebo různých blokátorů kalciových kanálů. Jde třeba o flunarizin anebo o metipranolol. Mohou se také mimo jiné podávat i různá antidepresiva a další speciální léky, které urči lékař.

Migréna u dětí

U dětí se migréna bohužel může vyskytnout také, přičemž jde již o větší děti. U kojenců jsou záchvaty migrény velmi výjimečnou záležitostí. Před pubertou migréna postihuje spíše chlapce a po období puberty mohou migrénou trpět dívky. U dětí se vyskytuje mnohem více migréna doprovázená aurou a délka trvání samotného záchvatu je mnohem kratší, než je tomu u dospělých lidí. Poměrně častou variantou migrény u dětí je takzvaná břišní migréna, která se vyznačuje opakujícími se bolestmi v oblasti břicha. Může být doprovázena i zvracením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra