Podzimní ženská nemoc močových cest

20.01. 2014 • Zdraví 2056x

Nejčastější zánětlivé onemocnění se týká celé poloviny ženské populace. Každá pátá žena se pak potýká s opakovanou bolestivou infekcí a neustálým přívalem antibiotik či chemoterapeutik. Příčinou recidivující nemoci je snížená obranyschopnost sliznic dolních močových cest proti množení bakterií - především Escherichia coli (E-coli). Pokud vás bolí v oblasti podbříšku a cítíte i třeba malé nucení, pálení či řezání před, během, nebo po močení, a nejste masochistka, nenechte nemoc plně rozvinout. Příčinami vzniku infekce je hlavně oslabená imunita a následné prochladnutí, nedostatečné hygienické návyky spojené se sexuálním životem, ale i nošení tang. Bakterie v močové trubici a močovém měchýři vyvolají zánět, který může mít banální, ale až životu nebezpečný průběh, pokud se stane masivním a pronikne až do ledvin. Zánět je obzvláště nebezpečný u dětí, těhotných žen, cukrovkářů a starších lidí, kde hrozí selhání ledvin. Pokud u vás dochází k samovolnému uvolňování moči, přejděte k druhé polovině textu s názvem Inkontinence.

I) INFEKCE MOČOVÝCH CEST – CYSTITIDA

Nejdůležitější rady a tipy:

SUCHÉ TEPLO A SPÁNEK

Oblečení: vyvarujte se jakémukoli prochladnutí, především v oblasti pánve a chodidel. Myslete na to, že dnešní móda bokových kalhot často odhaluje právě oblast ledvin a močového měchýře. Zkuste proto pod kalhoty nosit punčochy (silonky nebo zimní), či termo/legíny, nebo tzv. ledvinový zateplující pás. Důležité je zajistit teplo nohou, takže silné podrážky u bot a popř. aluminiovou vložku do bot s pořádnými ponožkami, které často měníte tak, aby se zachovalo suché teplo.

První pomocí v tomto ohledu je „teplítko“, neboli různé varianty termo polštářků a termoforu. Existuje mnoho variant, jednou z nich je polštář naplněný višňovými peckami, pohankou, nebo rašelinou, který se dá na několik minut do mikrovlnky/trouby nahřát a působí pak jako zdroj tepla na přiloženou oblast. Dá se sehnat v obchodech zaměřených na bio potraviny. Další možností je samozřejmě elektrická deka a na cesty zahřívací malé „lupací“ gelové polštářky, které se vyváří ve vodě. Doporučuje se přikládat na postižené oblasti, tedy pánevní oblast z obou stran a chodidla.

Vezměte si volno z práce a věnujte tento čas léčbě a vydatnému spánku = regeneraci.

TEKUTINY, BYLINKOVÝ ČAJ NA MOČOVÉ CESTY

Zvýšený přísun tekutin (až 2,5l denně) je důležitý pro prevenci i léčbu zánětu močových cest. Doporučuje se pít obyčejnou vodu s vymačkaným citronem (vitamin C) a především bylinkové čaje na podporu močových cest. Ty nejlepší nebývají dostupné v lékárnách, ale přímo ve specializovaných bylinkářstvích/prodejnách čaje. Vyvarujte se pití ovocného, zeleného a bílého čaje, které mají tendenci ochlazovat organismus. Nedoporučuje se samozřejmě kouření, káva a alkohol (s výjimkou menšího množství piva, které působí močopudně).

VITAMIN C, BRUSINKY, LICHOŘEŘIŠNICE

Při užívání vitaminu C změna pH omezí rozvoj bakterií způsobujících infekci v těle a pomáhá nabýt ztracenou imunitu. Zkuste alespoň na měsíc vyřadit ze svého jídelníčku sladkosti a pečivo. Močový měchýř pracuje nejvíce mezi 15. a 17. hodinou, v tuto dobu o sebe nejvíce pečujte.

SEX, HORMONY A SPRÁVNÁ HYGIENA

Hormonální nerovnováha (problémy se štítnou žlázou, stres), špatná volba antikoncepce, ale i sexuální návyky mohou způsobit infekci močových cest a rodidel. Naučte se vymočit před a po pohlavním styku, moč desinfikuje. Často se při užívání antibiotik vyskytne zánět zevních rodidel, doporučuje se užívat současně i probiotika mezi dobou užívání antibiotik. Po dobu zánětu močových cest zkuste omezit svůj sexuální život a nechte svoje pohlavní ústrojí (včetně klitorisu) odpočívat. V případě dalších potíží samozřejmě vyhledejte svého gynekologa.

Zahoďte tanga! Nenoste nebavlněné spodní prádlo a zejména tanga, která po zapocení působí jako knot a napomáhají nežádoucímu putování bakterií E-coli ze stolice k močovému měchýři. Doporučují se také neparfemované intimky a v případě akutního zánětu močového měchýře je příjemnější v době menstruace použití vložek než tamponů (bolestivé zavádění, hromadění bakterií) nebo menstruačního kalíšku.

MYSLETE POZITIVNĚ A VYHNĚTE SE NADMĚRNÉMU STRESU

Zkuste zlikvidovat své stresové příčiny a neodkládat jejich řešení donekonečna. Přimějte svou nemoc odejít a říkejte si, že chcete být zdravá a ne, že nechcete být nemocná. Váš mozek dle východního učení feng-šuej nevnímá zápor. Pomáhá o svém zdravotním stavu a případných omezeních mluvit v první řadě s partnerem a nejbližšími přáteli, od kterých se v každém dočkáte opory.

II) SAMOVOLNÝ ÚNIK MOČI – INKONTINENCE

V případě, že trpíte samovolným únikem moči, nejedná se o nic neobvyklého. Ve skutečnosti tyto potíže v průběhu svého života pocítí každá čtvrtá žena bez ohledu na věk. Existují inkontinenční pomůcky, tedy vložky, pleny a plenkové kalhotky, které jsou s péčí odborníků navrženy tak, aby s maximální účinností absorbovaly moč, zajistily pocit sucha a pohlcovaly nechtěný zápach.

MAMINKY

V průběhu těhotenství, při porodu a měsících po něm prochází ženské tělo fyzickými i hormonálními změnami. Jedním z namáhaných orgánů v tomto období je močový měchýř, který se nachází přímo pod dělohou. Samovolný únik moči v těhotenství i inkontinence po porodu je zcela obvyklá.

POSILOVÁNÍ SVALSTVA PÁNEVNÍHO DNA

Funguje jako dobrá prevence proti inkontinenci.

Více informací o posilování svalstva pánevního dna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra