Trápí vás křečové žíly?

01.08. 2014 • Zdraví 1311x

Křečové žíly vznikají z důvodu onemocnění žil dolních končetin, při kterém se zvětšují a prohýbají cévy. Vznikají tak rozšířené úseky hlavních žil povrchového žilního systému dolních končetin a jejich přítoků. Jde o velmi časté onemocnění. Uvádí se, že jím trpí až 60 procent obyvatel. Častěji postihuje ženy než muže.

Křečová žíla (tzv. varix) vzniká z důvodu žilního tlaku způsobeného zpětným prouděním krve v případě nefunkčnosti chlopní uvnitř žil. Žilní stěna tento zvýšený tlak nevydrží, a tak dojde jeho následkem a následkem hromadění krve k rozšíření žilní stěny a vzniku varixu.

Varixy rozlišujeme primární a sekundární. Primární vznikají bez porušení hlubokého žilního systému. Narušena je pouze funkce povrchového žilního systému. Sekundární vznikají následkem poruchy hlubokého žilního systému, např. při hluboké žilní trombóze, po úraze nebo po chirurgickém výkonu.

Příčiny vzniku

Mezi příčiny vzniku křečových žil patří dědičnost, věk, dlouhé stání, absence pohybu, sedavé zaměstnání, nadváha, špatná životospráva, kouření, vysoký krevní tlak, u žen těhotenství. Vlivem hormonů v průběhu těhotenství dochází k rozšíření žil, tlaku na pánevní žíly a zhoršení odtoku krve z dolních končetin, zadržování tekutin a zvýšení objemu krve. Následkem těchto faktorů může dojít ke vzniku křečových žil. Většinou však v průběhu osmi až dvanácti týdnů po porodu vymizí.

Příznaky

Typickým příznakem křečových žil jsou vystouplé modré rozšířené žíly, které bývají na první pohled výrazné a mohou být na dotek bolestivé. Mohou se vyskytnout pouze tzv. metličky (to jsou drobounké žilky různých tvarů) nebo tzv. retikulární varixy (to je podkožní síť drobných žilek).

Mezi další příznaky patří:

-  bolest dolních končetin

-  noční křeče

-  pocit únavy a těžkých nohou

-  otoky

-  pigmentace kůže

-  svědění kůže

-  vznik vředů a krevních sraženin

-  krvácení v důsledku prasknutí varixu

Vyšetření

Křečovými žilami se zabývá všeobecný lékař, cévní chirurg nebo specialista onemocnění žil – flebolog. Vyšetření zahrnuje zhodnocení stavu varixů (pohledem i pohmatem), které může zahrnovat i funkční test (s uvázáním škrtidla na dolní končetinu), vyšetření ultrazvukem (jde o tzv. duplexní ultrasonografii, která umožní zobrazit krevní řečiště a průtok krve), zhodnocení vedlejších projevů na kůži nohou, anamnézu a zhodnocení celkového zdravotního stavu pacienta.

Léčba

Křečové žíly lze léčit konzervativním způsobem (používání elastických punčoch a bandáží, užívání léků – tzv. venotonik - pro zvýšení napětí žilní stěny a zlepšení oběhu krve). Ten však toto onemocnění nevyléčí, pouze zmírní jeho průběh a příznaky.

Další možností je chirurgická léčba, při které se postižené žíly odstraní. Pro odstranění metliček a retikulárních varixů se používá tzv. sklerotizace, při které se do varixu vpraví sklerotizační roztok, který podráždí vnitřní stěnu cévy. Tyto chirurgické zákroky jsou plně hrazeny pojišťovnami. U menších křečových žil je také možné využít metodu odstranění pomocí laseru. Přibližně u 50 procent pacientů, kteří podstoupili chirurgické odstranění křečových žil, se onemocnění po čase opět navrátí.

Komplikace

Křečové žíly mohou způsobit poruchu prokrvení dolních končetin, zánět žil nebo vznik bércových vředů. Bércové vředy poznáte podle typických defektů kůže jako je rozpad a odumření částí tkáně. Objevit se můžou také různé ekzémy v okolí rozšířených žil.

Prevence

Jako prevence se doporučuje chůze, jízda na kole, plavání, redukce nadváhy. Důležitý je pravidelný pohyb, omezení dlouhodobého sezení či stání, správná životospráva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra