Jak se připravit na cestu na Kubu

30.12. 2014 • Cestování 1366x

Kuba je sice pro mnoho lidí ještě nedostupným cílem, ale i přesto ročně spoustu návštěvníků míří do těchto končin. Před samotnou cestou je ale nutné si vyřídit několik málo nutností, bez kterých nemůžete vycestovat. V první řadě si každý turista musí opatřit Turistickou kartu. Jediným místem v České republice, kde tuto kartu vydávají, je kubánské velvyslanectví, které najdete v Praze na Sibiřském náměstí. Cestujete-li prostřednictvím cestovní kanceláře, může kartu vyřídit ona. Kubánské velvyslanectví vydává také klasické vízové povolení, které potřebuje člověk v případě, že na Kubu cestuje za jiným účelem, než je ten turistický. Turistická karta opravňuje cestovatele k třicetidennímu pobytu na Kubě. Na Kubu musíte vycestovat maximálně šest měsíců od jeho vydání. Jinak karta propadá. Kromě této karty je nutné mít platný cestovní pas. Nestačí občanský průkaz. Cestovní pas musí být platný ještě minimálně půl roku od vstupu na Kubu.

Tímto ale povinnosti pro cestovatele nekončí. Jakmile se dostanete na kubánskou půdu, je nutné vyplnit ještě formulář, který dostane každý návštěvník. V tomto dokumentu je nutné vyplnit předpokládané místo pobytu. Nemáte-li zatím sjednané ubytování, úředník většinou žádá okamžitou rezervaci v hotelu na minimálně tři noci. Sám úředník je dokonce oprávněn vybrat hotel, ve kterém následující rezervaci budete muset provést.

Hodláte-li se ubytovat u někoho v soukromí, tuto přihlašovací povinnost má majitel domu, ve kterém se ubytujete. Nemyslete si, že tato povinnost se dá nějak obejít nebo že úředníci budou benevolentní. Právě naopak. Na Kubě se na tuto povinnost dost dohlíží, tak se snažte to nepodceňovat a splňte si vše, co je nutné. Věřte, že necestujete do země, kde by platily demokratická pravidla, a proto policie jedná velmi rychle. A uznáte sami, že zahrávat si s policí v takové zemi není zrovna žádná sranda. v zemi funguje hustá síť informátorů, kteří by Vás během krátké chvíle vypátrali. Rozhodli jste se nocovat jen tak pod širákem, tak na Kubě to zrovna moc nepůjde. Bydlení ve volné přírodě je zde totiž zakázáno.

Těsně před odletem je dobré si zjistit tzv. odletovou taxu, kterou je nutné zaplatit. Tato taxa je pohyblivá, proto je dobré se o její přesné výšce se předem informovat. Kubánské úřady se v první chvíli budou snažit tuto taxu před turistou zatajit. Proto se nenechte nachystat a o taxu se sami zajímejte. Taxa se platí úplně zvlášť, takže úředníci počítají, že lidé o ní nevědí, a jakmile se o ní doví na letišti, tak jim nezbude nic jiného, než ji zaplatit. Platí se u speciální přepážky až po odbavení. Pokud nebudete mít dostatečné množství peněz, může se stát, že se Vaše cesta neuskuteční.

Země nenařizuje pro turisty žádné povinné očkování. Ale vzhledem k tomu, že místní zdravotnictví není zrovna na vysoké úrovni, je žádoucí se nechat před cestou naočkovat, alespoň před základními nemocemi. Obvykle se doporučuje alespoň očkování proti žloutence A, B. V rámci prevence není dobré konzumovat místní nebalenou vodu. Nejlepší je pít vodu převařenou, případně balenou.

Budete-li nuceni využít některé ze zdravotnických zařízení na Kubě, nemusíte se bát. Pro turisty jsou určeny mnohem lépe vybaveny prostory, než pro místní obyvatele. Tyto speciální nemocnice jsou ve většině turistických center. Poplatek za ošetření budete muset zaplatit. Ale nemusíte se obávat vysoké ceny za ošetření. Obecně lze říci, že poplatky jsou podobné, jako v celé Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra