Jak se herně bavit na internetu

21.09. 2013 • Zábava 1184x

Moderní doba nabízí celou řadu možností, jak se zabavit ve chvílích, kdy člověk nemá nic na práci a třeba se nudí. Jednou z poměrně oblíbených voleb je hraní jednoduchých počítačových her na internetu. Tuto zábavu nabízí celá řada specializovaných serverů, na nichž se nachází hlavně flashové hry. Některé webové stránky zacházejí dokonce tak daleko, že se vyloženě soustředí pouze na jeden typ her, čímž značně usnadňují orientaci hráčů. 

A co to vlastně jsou flashové hry? Flash je grafický program, který se využívá k  vytváření různých animací, prezentací a hlavně her. Jeho rozšíření napomohla hlavně poměrně malá velikost výsledných souborů, díky čemuž se hry dají dobře uchovávat na serverech. Flash exportuje svoje soubory do dvou základních formátů. Jeden má příponu .exe, zatímco druhý má koncovku. swf. V rámci internetových herních webů se setkáte s příponou .swf. Výhodou těchto her je možnost spuštění v okně prohlížeče, takže hráči si nemusí nic stahovat do svého počítače.

Dnešní flashové hry se od dob minulých razantně změnily. Sice se stále ještě můžete setkat s poměrně jednoduchými kousky, ale již najdete i celou řadu mnohem náročnějších her, se kterými si autoři dali obrovskou práci, aby s nimi hráči byli spokojení. V současnosti sice stále převládá kvantita, protože se vyrábí velké množství her, nicméně i kvalita se dostala do popředí a některé specializované výrobní týmy dokážou opravdové divy. U flashových her se tak klidně může stát, že se zabavíte na dlouhé hodiny a budete se snažit dohrát jich co nejvíce.

Hry se vydělují do několika kategorií, přičemž některé mají v oblibě více chlapci, zatímco jiné zase zbožňují děvčata. Mezi hlavní kategorie by se daly zařadit adventury, střílečky, skákačky,  arkády, akční hry, logické hry, mahjong, postřehovky, simulátory, sportovní hry, srandičky, stolní hry, strategie či závodní hry. To ale samo sebou není jediné možné dělení a setkat se můžete i s dalšími kategoriemi. U chlapců bývají oblíbené akční hry, střílečky, sportovní hry či závodění. Specifickou skupinu, oblíbenou převážně u hochů, představují Tower Defense hry. Jedná se o typ her, kde se staráte o zadané území a podél cest rozmisťujete obranné jednotky, které následně střílí po každém příchozím nepříteli. To by tedy byli chlapci, ale flashové hry si postupem času oblíbila i děvčata, takže jaké jsou jejich oblíbené kategorie? V zásadě se jedná o hry, kde se obléká přidělená postavička do předem připraveného oblečení, hry, v nichž se vaří lahodné pokrmy nebo manažerské hry, kdy se hráči musejí postarat o bezproblémové fungování svěřeného obchodu nebo restaurace.

Aby toho nebylo málo, existují některé slavné série, které se dočkaly celé řady pokračování. A určitě na to bude mít vliv jejich kvalitní zpracování nebo hratelnost, díky níž si tyto hry dokážou přitáhnout své obecenstvo. Mezi tyto pravidelně vycházející hry se dá zařadit série Papa Louie, Monkey Go Happy,  Bomb It či Burger Restaurant. Několika pokračování se též dočkala poměrně nechutná hra s názvem Hobo, kde si vezmete na starost osudy bezohledného bezdomovce, který se postupem času učí nové nechutnosti a likviduje s jejich pomocí každého, kdo by se mu jen přiblížil do cesty. V jednom dílu je tak bezdomovec za své činy uvržen do vězení, odkud se snaží dostat, zatímco jindy se nachází na vesmírné lodi, kam ho unesli mimozemšťané a vytvořili celou řadu jeho klonů. Chybět samo sebou nemohou ani různé modifikace slavných počítačových her jako Pacman, Super Mario Bros či Sonic.

Herní zábava na internetu ovšem nemusí nutně být pouze ztráta času, ale díky hrám se můžete zlepšit v různých aspektech. Samozřejmě je známo, že některé hry pomáhají zlepšovat reflexy, ale stejně tak se setkáme s hrami, ve kterých si důkladně procvičíte mozkové závity. Jako dělané k tomuto účelu jsou všechny logické hry, kde se musíte někdy pořádně zamyslet, abyste dali dohromady kýžené řešení. Některé hry procvičují úsudek, jiné trénují matematické vlohy či orientaci ve světě. Díky rozdělení do kategorií se tak dá mnohem snáze odhalit, kde se skrývají hledané hry.

Původně byly flashové hry  hodně omezené a nedalo se v nich komunikovat s ostatním a v podstatě se jednalo o hry pro jednoho. Dnes už se u jedné flashové hry může setkat klidně celá rodina a vesele si užít společné chvilky hraním zajímavé hry. Zároveň se jednotliví hráči mohou překonávat v nejlepších výsledcích. Stejně jako všechno, i flashové hry se postupem času stále ještě vyvíjí a na světlo světa se tak dostávají stále zajímavější kousky. Flashové hry v současné době patří mezi ty nejlepší možnosti, jak se zabavit na internetu ve volných chvílích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra