Turecko - zažijte kouzlo pohádek Tisíce a jedné noci na vlastní kůži

10.12. 2014 • Cestování 941x

Pokud váháte, kam vyrazit na dovolenou, velice zajímavou variantou je orientální Turecko. Zdejší lidé jsou velice přátelští, pohostinní a turisty moc rádi vidí. Češi si sem nacházejí čím dál častěji cestu, proto není vůbec neobvyklé narazit na Turka, který vás po zjištění země vašeho původu pozdraví „ahoj“. I když máte původně v plánu opalovat se na pláži a vykoupat se v moři, nedá vám to, a zatoužíte objevovat kouzlo zdejší kultury.

Pár faktů o Turecku

Turecko je zajímavé v tom, že leží na dvou kontinentech. Část jeho území se nachází v Evropě, část v Asii. Hlavním městem je Istanbul. Turecko je parlamentární demokracií. V čele země stojí prezident, ale nejsilnější rozhodovací pravomoci má parlament. Převážná část Turků vyznává islám, přesto se od ostatních islámských zemí Turecko liší svojí uvolněností a demokratičností. Největší faux pas je splést si Turka s Arabem. Toto označení místní nesnášejí, a mohli byste je hodně urazit.

Hamam – turecké lázně

Chcete-li si odpočinout od stresu a napětí, navštivte turecké lázně hamam. Turistům se doporučuje navštívit tyto lázně hned první den svého pobytu. Evropan, který není zvyklý na prudké slunce, si tak perfektně připraví kůži na opalování. Navíc se skvěle uvolníte. Po celou dobu procedury máte oblečené plavky, proto jsou lázně vhodné i pro stydlivější.

Nejprve přijde na řadu horká sauna, která uvolní póry na vaší pleti, uvolní svaly a navodí vám příjemně unavenou náladu. V sauně můžete zůstat tak dlouho, jak je vám to příjemné. Evropané si po saunování dopřávají studenou koupel. V Turecku vás místo ní čeká relaxování v odpočinkové místnosti, kde vám nabídnou vynikající čaj. Dostat můžete i kávu nebo čistou vodu. Po relaxaci přijde na řadu očista celého těla. Částečky staré kůže dokonale odstraní několikanásobný peeling, po kterém zůstane vaše pleť hebká jako samet. Po opláchnutí peelingových částeček vás ještě pracovník lázní namydlí od hlavy až k patě a opláchne čistou vodou. Pro dokonalé uvolnění celého těla slouží následovná masáž. Ucítíte, jak zapomínáte na veškeré starosti. Na závěr ještě dostane speciální péči váš obličej v podobě pleťové masky. Z lázní vycházíte jako znovuzrozený člověk připravený strávit co nejhezčí dny v krásné zemi.

Koupání v moři

Turecké břehy omývají hned tři moře – Středozemní, Černé a Egejské. Jejich pláže jsou překrásné. Turci jsou na ně pyšní a snaží se je udržet v co nejlepším stavu. Ať už zamíříte na kteroukoliv pláž, budete mít možnost vykoupat se v nádherně čistém moři. Na některých místech jsou ale hodně velké vlny, které nejsou úplně vhodné k plavání. Proto pokud rádi plavete, vydejte se ke klidnějším vodám.

Nakupujeme v Turecku

Byl by hřích nechat svoji peněženku zahálet. V Turecku je pro Čecha opravdu levně, proto se nemusíte bát, že vás nákupy zruinují. Levně zde nakoupíte i pravé zlato nebo stříbro. Na trzích se můžete setkat i s levným značkovým zbožím. Problémem je, že takové zboží nemusí být získané zrovna legální cestou.

Na tureckém trhu nikdy nezapomeňte smlouvat. Většina prodejců smlouvá moc ráda, a jen zřídka narazíte na Turka, který odmítne. Smlouváním můžete snížit nabídku až na polovinu původní ceny, proto se do toho bez obav pusťte.

Místní speciality

Na své si přijdou i praví gurmáni. Neznámějším tureckým pokrmem je kebab, přímo na místě však zjistíte, že turecký kebab nemá s tím evropským nic moc společného. Je výborný a byl by hřích ho nevyzkoušet. Jako v každé přímořské zemi, i zde se setkáte s rybami připravenými na mnoho způsobů. Typickým tureckým jídlem jsou i pečené těstové kapsičky plněné dobře ochucenou zeleninou, nebo třeba sýrem. Jakmile je jednou ochutnáte, nebudete moct přestat. Pokud jste zvyklí dát si po hlavním chodu dezert, připravte se na to, že turecké dezerty jsou extrémně sladké a velice rychle se přejí.

Turecké památky

Vyjmenování všech tureckých památek by vydalo na samostatnou knihu. Příliš nedoporučujeme navštěvovat je v létě, kdy je nesnesitelné vedro.

Turkové

Turkové jsou přesným opakem Evropanů, kteří se jen tak míjejí a házejí po sobě nevraživé pohledy. Typický Turek je tvor vstřícný a hlavně pohostinný. Můžete se setkat i s tím, že vás budou zvát do svého příbytku. Když se vám nebude chtít, nebojte se odmítnout. Ale vždy mírně a slušně. Hrubost je dokáže pěkně naštvat. Českou republiku znají moc dobře, hlavně turečtí muži se snaží zapůsobit tím, že znají Jaromíra Jágra nebo Pavla Nedvěda. Mladé krásné dívky se mohou setkat s tureckými muži, kteří se je snaží lidově řečeno „sbalit“. Zvou je na večeři, na pláž, nebo třeba na výlet. Klidně si s nimi popovídejte, nebezpeční nejsou. Ale je-li vám to nepříjemné, dejte to s úsměvem a slušně najevo.

Turecko je země, která vás ani po několikáté návštěvě neomrzí. Vydejte se proto alespoň jednou do státu, který je relativně blízko, a i přesto si budete připadat, jako v jiné dimenzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra