Rizikové těhotenství

03.09. 2013 • Zdraví 1767x

Těhotenství, většinou nejkrásnějších devět měsíců očekávání, radosti a nedočkavosti v životě žen, ale i jejich partnerů, kteří těhotenství prožívá spolu se ženami po jejich boku. Období, kdy je opatrnost víc než na místě. Žádné, ať už sebemenší, komplikace nejsou vítány. Je to stres pro ženu, který se ale bohužel přenáší na ještě nenarozené miminko.

Která žena nesní o poklidném období, plném procházek, klidu a radosti. Bohužel tady končí pohádka. Mnohdy to tak růžové, jak si často ženy představují, vůbec není. Nastanou první problémy, komplikace, klid na lůžku nebo neustálé pochůzky po doktorech. A věřím, že je mnohdy velmi nepříjemné sedět v přeplněné čekárně celé dopoledne a čekat, až na vás přijde řada.

Ženy neplašte! I když vám doktor řekne, že máte rizikové těhotenství, neznamená to hned, že zůstane připoutány na lůžku, nevytáhnete paty z domu. Může jít jen o malou odlišnost v klasickém průběhu těhotenství. Míra změny je u každého jiná a může být zapříčiněná nemocí matky před nebo během těhotenství. Je smutné, že některé, zvláště pak mladé, ženy si chodí k lékaři pro „rizikové těhotenství“. V práci je to nebaví, jsou zlenivělé, nic se jim nechce. A tak hodný pak doktor napíše potvrzení. Jenomže tady nastává problém. Pokud má ženy rizikové těhotenství, má vycházky většinou jen pár hodin denně. Pro ty, které jsou na tom opravdu špatně je to dostačující, ale pro ty, které problémy jen „hrají“ to může být dost otravné. Samy po pár týdnech zjistí, že se nudí, nemůžou pořádně nikam vyrazit a doma moc práce taky nemají. Dobře si rozmyslete, jestli není lepší jít na pár hodin do práce, samozřejmě pokud se nejedná o nějakou fyzicky náročnou práci, odreagovat se, popovídat si s kolegy a pak zase pěkně domů.

To jsme ale maličko odbočili od skutečného problému. Důležitým úkolem lékaře je, aby komplikace odhalil včas a dalo se s nimi něco dělat nebo se nějak chránit. Na druhé straně má i těhotná žena jít co nejdříve k lékaři, pokud na sobě zpozoruje nějaké potíže. S přibývajícím věkem rodičky roste i riziko ohledně zdraví plodu. Po 35. roku ženy roste riziko genetických vad. Mezi nejčastější poruchy patří Downův syndrom, Edwardův syndrom, Turnerův syndrom a tak bychom mohly pokračovat. Velkou výhodou jsou genetické poradny, ve kterých odborníci už v začínajícím těhotenství jsou schopni rozpoznat tyto vady.

Patologické těhotenství znamená, že je vážně ohrožen plod, matka nebo oba současně. Může jít například o vrozené vady dělohy či poruchy srážlivosti krve. Rizikem jsou postiženy i zdravé ženy. Během těhotenství totiž můžou dostat například těhotenskou cukrovku. V dnešní době stále stoupá počet rizikových těhotenství. Je to dáno jak životním stylem lidí, alkoholem, cigaretami, tak i třeba zvyšujícím se počtem umělých oplodnění.

Pokud je riziko takové, že dítě bude postiženo i po narození, je už otázkou a důležitým rozhodnutím rodičů, jestli si dítě nechat nebo raději volí cestu potratu. Toto složité rozhodnutí může mít vliv na další život obou rodičů, ale i na případné další těhotenství. Proto je opravdu dobré nedělat ukvapené závěry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra