Perly - módní poklady z moře

08.10. 2013 • Móda 1632x

Perlové náhrdelníky se nosí po staletí. Ale až Coco Chanel dodala perlovému náhrdelníku noblesu a ukázala všem ženám, jak se perly správně nosí. Pravé perly jsou skvostem přírody, jenže ne každý si je může dovolit. Naštěstí pro ty, kterým se perly líbí, je na trhu obrovské množství perel tzv. nepravých, kterou jsou cenově dostupné a na pohled velice krásné. Dokonce jedno takové napsané módní pravidlo zní, že mezi deset nutností v šatníku každé ženy má místo i perlový náhrdelník.

Kde se perly vzaly a kde se stále berou

Stěží datujeme, kdy a kde se objevila první perla. V každém případě byly perly vždy oblíbené, už jako ohromný skvost přírody, ale také jako nádherný šperk. V minulosti byly perly uznávány jako symbol lásky, darovali je otcové svým dcerám, králové královnám a ženichové svým nevěstám. Mocná Kleopatra z perel prý dokonce dělala nápoj lásky – perlu nechala rozpustit ve víně. Jak se jí po povedlo je záhadou. Jsou známy také příběhy, kdy se někdo perlu rozdrtil v prášek, a ten měl mocnou sílu.

Pravé perly

Základní rozdělení perel je na ty pravé a nepravé. Pravé jsou pak dále rozděleny na ty, které se nacházejí v moři a pak ty uměle vypěstované, v umělých chovech. Perla je plodem perlotvorky, do jejíž lastury vklouzne malé zrníčko písku a v průběhu času se obaluje uvnitř. Čím je perla větší, tím je logicky starší a také pak potom dražší. Mořské perly jsou rozděleny podle oblasti – Perly Akoya jsou z oblasti Japonska, Číny a Vietnamu. Tahitské perly jsou z oblasti Francouzské Polynésie, dále perly Mabe pochází také z oblasti Japonska a jsou zvláštní tvarem polokoule. Z Austrálie, Barmy a Indonésie jsou perly jižního Pacifiku.

Cenu perly dělá nejen její velikost, tedy čím větší, tím dražší, ale také tvar. Čím pravidelnější a kulatější, tím opět její cena stoupá. Dalším důležitým prvkem je rozložení barev, tak zvaná pigmentace. Jednotná barva je dalším znakem pro zvýšení ceny, stejně jako kvalita lesku. Některé nositelky si záměrně vybírají perlu nepravidelnou, protože jedině tak prý vynikne její pravost. Což je jistým způsobem pravda – pro by dělala umělé perly a k tomu nepravidelné?

Mořské versus říční perly

Někde se uvádí, že mořské perly jsou vzácnější i kvalitnější, než říční. Což není pravda. Kvalita je stejná a cenu určí sama vytvořená perla, podle velikosti, lesku, barvy apod. Tvrzení vzešlo z faktu, že mořské se používají po dlouhá léta, mnohem dříve, než byly na trhu říční. Jinak jsou stejně pevné a jejich tvorba prochází stejným způsobem.

Kultivované perly

Protože obliba perel neutichá a snad každá žena chce mít ve své šperkovnici alespoň jeden perlový šperk, existují dnes na světě perlové farmy, kde se pěstují perlotvorky. Jejich vzniku napomáhá sám člověk, který zrnko písku vkládá do lastury a tak se tvorba urychluje. Kvalita je opět stejná, jako u perel mořských, nicméně cena je nesrovnatelně nižší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra