Historie a vývoj plavek (bikin)

07.07. 2016 • Móda 786x

Ačkoli se to zdá nemožné, i tak malý kousek látky, z jakého jsou dvoudílné plavky vyrobeny skýtá řadu možností. Většinou se jedná o odvážné a ještě odvážnější varianty. K takovým patří například monokiny, tvořené pouze spodním dílem plavek a to ještě typu tanga nebo string. Tanga asi není potřeba nikomu přestavovat, kalhotky typu G-string jsou tangům velmi podobná. V zadní části plavek ale chybí malý trojúhelník látky, zadek je tedy tvořen pouze šňůrkami ve tvaru T. 

String bikiny jsou typické tím, že u zavazování horního dílu a v oblasti kolem pasu u spodního dílu plavek jsou tvořeny jen tenkou šňůrkou. Části obou dílů jsou většinou tvarovány do trojúhelníků. Naproti tomu V-kiny mají spodní část ve tvaru písmene V. Tak zvané mikrokliny jsou tvořeny s minimálním použití látky na obou dílech a je někdy těžké říct, jestli se jedná ještě o plavky nebo jde o erotické spodní prádlo určené pro výjimečné příležitosti a podobné spodní prádlo. V poslední době jsou u bikin stále oblíbenější nohavičkové kalhotky, které vyhovují štíhlým dívkám i dívkám s větším zadečkem.

Není tedy divu, že do konce 40. let byly bikiny poněkud stranou zájmu. Na tom se podílely i zákazy jejich nošení v oblíbených přímořských letoviscích například v Itálii, Španělsku a Portugalsku. V 50. letech byly bikiny zakázány na soutěži krásy Miss World, protože by prý mohly zvýhodňovat odvážnější soutěžící. K rozšíření dvoudílných plavek, především v Americe, vedlo uvedení několika slavných filmů, v nichž se známé krasavice objevily právě v tomto plážovém oblečku. Jmenujme alespoň Brigett Bardot ve filmu A bůh stvořil ženu r roku 1957 a neexistuje snad nikdo kdo by neznal slavnou scénu z bondovky Dr. No, v níž z moře vystupuje Ursula Andress v bílých bikinách s nožem za opaskem. 
O 40 let později tuto slavnou scénu napodobila Halle Berry ve filmu Dnes neumírej a i ona měla u diváků velký úspěch. V 60. letech se tedy dvoudílné plavky rozšířily do celého světa a slavily obrovský úspěch. V 70. letech se postupně změnily střihy bikin i používané materiály, kterým kralují polyamidová, polyesterová a polyuretanová vlákna. Velmi populární se staly plavky string střihu, jejichž kalhotky mají trojúhelníkový tvar s velmi úzkými nebo šňůrkovými boky. Tanga mají svůj původ v Brazílii, kde se staly velmi oblíbenými. V 80. a 90. letech došlo k útlumu zapříčiněnému nástupem módy jednodílných plavek. Z nástupem nového tisíciletí však bikiny prožívají nový boom. Mezi moderní trendy patří například retro styl (napodobující módu 60. a 70. let), používají se flitry, in je zlatá i stříbrná metalická barva, háčkované plavky…výběr je opravdu široký.

Jedná z prvních historicky doložených zmínek o podobném dvoudílném oděvu pochází již ze starověkého Řecka, konkrétně někdy z roku 1400 před naším letopočtem. Takový oděv byl používán především pro sportovní účely. Dalším důkazem o bohaté historii předchůdců bikin je dochovaná římská mozaika, která vznikla ve 3. století před naším letopočtem. 
Za vynálezce bikin v moderním slova smyslu jsou považováni Francouzi Luis Reárd a návrhář Jacques Heim. Jejich první modely byly představeny roku 1946. Především Reárdův model byl na svou dobu velice odvážný. Dostal název podle atolu Bikiny, což je část Marschallových ostrovů v Tichém oceánu, na němž jen několik dní před prohlídkou Američané provedli jaderný pokus. Název měl tedy evokovat opravdovou „bombu“ ve světě dámské plážové módy. Zajímavostí také je, že díky střihu nemohl Reárd sehnat natolik odvážnou modelku která by je na sebe oblékla, takže plavky musela předvést striptýzová tanečnice. Plavky vyvolaly mezi přítomnými obrovskou vlnu negativních emocí a na Reárdovu hlavu se snesla velká kritika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra