Péče o malého kojence

18.02. 2014 • Život a vztahy 1577x

Máte doma maličkého mrňouska, který se podíval na náš svět teprve nedávno? Potom byste měli vědět, že u každého čerstvě narozeného miminka, pokud je správně donošené, je možné prvních devadesát minut po porodu pozorovat schopnosti, které se bohužel po této době ztrácejí. Vypozorovali to vědci, kteří se zabývají vývojem našich nejmenších. Ti také tvrdí, že jedním z nejdůležitějších reflexů každého zdravého novorozence je chůze. Ano čtete správně.

Pokud miminko chytnete za ručičky a uvedete jej do vzpřímené polohy, začne střídavě zvedat nohy, jako by chodilo. Skutečný význam tohoto pohybu je ale jiný. Když se dítě přiloží mamince po porodu na nahé tělo, začne se velmi účinně odrážet nohama a plazit se tak po břiše k bradavce. Tento cílený pohyb zároveň funguje jako masáž maminčina břicha a pomáhá vypuzovat placentu z dělohy.

Je zajímavé, že dítě, které má tuhle možnost a může být prvních devadesát minut svého života v kontaktu s matčinou kůží, málokdy pláče. Badatelé uvádí, že dítě je za těchto podmínek ve stavu klidné bdělosti, kdy má doširoka otevřené oči a pohybuje se jen málo nebo pomalu. Naopak miminka položená do postýlky vedle matky propláčou v první hodině a půl svého života asi půl minuty každých pět minut.

A cože je to vlastně klidná bdělost? Výjimečná je v tuto chvíli schopnost novorozence vydržet v klidném stavu téměř hodinu a půl. Dítě je uvolněné, soustředěné a má-li tu možnost, vyhledává pohled z očí do očí. To je pro maminku i dítě obrovský a nezapomenutelný citový zážitek. Mamince tento okamžik doslova pomáhá se do dítěte zamilovat a posílit tak šanci dítěte na dobrý život. Může se stát, že dítě zaujaté seznamováním se s maminkou začne projevovat zájem o mateřské mléko až třeba za půl hodiny. Je to v pořádku, má zkrátka jiné starosti. V případě, že během prvních devadesáti minut po porodu miminko pláče, je možné ho uvést do stavu klidné bdělosti tím, že ho zvednete a přivinete k sobě.

Je velice zajímavé, že již čtyři hodiny po porodu dítě, které prožije během prvních deseti až patnácti minut svého života pohled z očí do očí se svou maminkou, je schopno ji za čtyři hodiny rozeznat od obličejů jiných žen. A to není všechno. Krátce po porodu už i pozná hlas svých rodičů. Hlas matky rozezná od hlasu cizí ženy v 95 %, hlas otce v 80 %.  Mnoho lidí nemá ani tušení, jak je vzájemný kožní kontakt mezi matkou a dítětem velice důležitý. A tak, když o něm nic nevědí, není tedy divu, že ho ani nepostrádají.

Už jste si dovezli miminko domů a pořád nevíte, kolik máte před sebou preventivních prohlídek? A zajímá vás, co všechno se na nich sleduje? V kojeneckém věku vyšetřuje pediatr dítě při pravidelných preventivních prohlídkách po čtrnácti dnech, později se přechází do fáze dvouměsíčních kontrol a to průběžně do jednoho roku věku dítěte. Hned první vyšetření vás čeká po příchodu domů z porodnice. Lékaře zajímají kromě vlastní registrace dítěte data rodičů, průběh porodu a veškeré okolnosti kolem.

Toto vyšetření ale slouží hlavně k posouzení celkového zdravotního stavu dítěte a jeho výživy. Rodiče by měli dostat informace o dalších prohlídkách, co je při nich čeká a jaká pravidelná či doporučená očkování by měli s dítětem absolvovat. Další prohlídka se uskutečňuje za čtrnáct dnů. Do této doby by dítě mělo být poprvé vyšetřeno ortopedem včetně ultrazvukového vyšetření kyčlí. Začíná se podávat vitamín D ve formě kapek, jako prevence onemocnění křivicí.
Následující prohlídka probíhá v šestém týdnu života novorozence a tato je velice důležitá. Je určená k odhalení hrubších odchylek ve vývoji pohybových dovedností dítěte, jako je zvedání hlavičky a vývoj aktivního vzpřimování. Lékař dále zjišťuje, zda dítě fixuje zrakem předměty a blízké osoby. Miminko by mělo mít za sebou už druhé vyšetření kyčlí a to včetně ultrazvukového. První probíhá v porodnici nebo krátce po propuštění.

Takzvaná tříměsíční prohlídka malého tvorečka je velkým mezníkem ve vývoji jeho pohybových dovedností. Dítě by mělo umět pást koníčky, což znamená, že ležící na bříšku drží hlavičku vzpřímeně, opírá se o předloktí a dlaně má rozevřeny. Při přitahování drží hlavičku v ose trupu. V případě, že uslyší nějaký zvuk, zpozorní. Ovšem hodnocení sluchu je do 3 měsíců velmi problematické. V tomto čase začíná také pravidelné očkování a v rámci programu probíhá třetí ortopedické vyšetření. Když je vše v pořádku, ortoped již dále dítě nesleduje. I dále se samozřejmě hodnotí růst a výživa dítěte jako při každé prohlídce.

Následující dvouměsíční prohlídky se nesou v duchu kontrol a hlídánídětské motoriky. Osmiměsíčná kontrola už přináší maličko změn a to v kontrole nejenom sluchu a pohybových schopností, ale i prořezávání prvních zoubků. Toto období plazení a začátku lezení je důležitý milník ve vývoji každého dítěte. Při další kontrole za dva měsíce by už dítě mohlo samo chodit a rodiče tedy mohou pyšně sledovat každý pokrok svého maličkého. Jsou to ty nejkrásnější chvíle v životě každého rodiče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra