Jak uspořádat kabely v domácnosti

25.03. 2014 • Domácnost 2094x

Všichni to známe. V domácnosti je stále více přístrojů, které potřebují být připojeny do zásuvky. Kupují se různé prodlužovací kabely a rozdvojovací kabely, jen aby bylo více možností, kam přístroje zapojit. Jenže problém nastává tehdy, kdy už je toho opravdu tolik, že jsou kabely zamotány jeden do druhého, nejdou jen tak rozmotat a na podlaze se vytvořily nevzhledné chuchvalce. A navíc síť začíná být stále více přetěžována a hrozí její výpadek.

Nejenom, že takto vypadající kabely jsou poměrně dosti neestetické, ale navíc jsou i nebezpečné. O kabely se dá snadno zakopnout, přičemž je možné vytrhnout elektriku, či se jinak poranit. Jak již bylo zmíněno, následně hrozí výpadek elektřiny.

Jistě je dobré s takovouto situací co nejdříve něco udělat. Je jasné, že asi omezení spotřebičů nebude tím správným řešením. Proto si zajděte do obchodu pro kutily, kde seženete různé zlepšováky. Jedním takovým jsou barevné sponky na kabely, které jsou mnohdy samolepící. Ty můžete následně připevnit ze zadní strany nábytku. Kabely se dají schovat do pouzder, které šňůry ukryjí. Pouzdra se dají koupit v různých barevných provedeních, takže se nemusíte bát, že nebudou ladit k vašemu nábytku. Tím se stane kabel méně nápadný a nebezpečný. Jedná se o poměrně lacinou variantu. Kabely jsou ukryty před zraky návštěvy, nepadá na ně prach, tudíž se nemusí čistit a neznehodnocují se.

Na trhu se dají sehnat pracovní stoly, které v sobě ukrývají třídičku na kabely. Díky ní se tak kabely do sebe nemotají a jsou pěkně oddělené. Jste-li šikovní kutilové, můžete si takovou třídičku vyrobit i sami a použít ji nejen na pracovní stůl, ale třeba i na obývací stěnu, kde se nachází velké množství kabelů od televize, DVD přehrávačů, hi-fi věží, a jiných podobných přístrojů.

Ukryt kabely je také možné pod speciální lišty, které se umisťují těsně nad podlahu. Můžete využít také malých drobných úchytů, které se přitloukají ke stěně.

Stavíte-li nový dům, případně rekonstruujete nějaký starší, jistě si dobře dopředu naplánujte, kde chcete umístit zásuvky. Lepší je mít o jednu navíc, než o jednu míň. Současný trend fandí různě vypadajícím zásuvkám, které můžete sladit se stylem a barvami pokojů.

Systém elektrických lišt ještě není zas tak často používaným systémem, ale jistě velmi zajímavým. Během něj se totiž vyhnete nutnosti sekat do zdí a obejdete se i bez kabelů. Systém lišt se umístí například do obývacího pokoje nebo za kuchyňskou linku a přenosnou zásuvku si vložíte, kam chcete. Nese to sebou jisté výhody. Můžete mít zásuvek, kolik jen chcete, aniž byste se báli možnosti úrazu elektrickým proudem. K lištám je možné dokoupit i jiné doplňky, jako jsou nabíječky, světla, případně háčky.

Pokud jste si oblíbili prodlužovací zásuvky, nezoufejte. I ty se dají v současné době sehnat v podobě, která bude spíše ozdobou vaší domácnosti. Prodlužovačka může mít například podobu pejska, což je velmi roztomilé a hodí se do dětských pokojíčků. Hodláte-li kupovat nějaké zařízení, týkající se elektřiny, volte vždy takové zboží, které je vyrobeno renomovanou firmou, která má již nějakou pověst. Nikdy nekupujte pochybné boží asijského původu. Nejednou se stalo, že dům vyhořel po zkratu elektrické energie, právě kvůli nekvalitním prodlužovacím zásuvkám. Nenechte se nalákat na nízkou cenu.

Prodlužovací zásuvky se dělí na dvoužilové a třížilové. Toto rozdělení je podle poštu připojovacích kolíků. Do dvoužilových se dají zapojit jen ploché vidlice.

Některé druhy elektrotechniky si žádají jen ty prodlužovací zásuvky, které mají přepěťovou ochranu. Ta je totiž dokáže ochránit jak před úderem blesku, tak i při výboji vysokého napětí.

Nikdy se nesnažte kabely přetěžovat. Prodlužovací kabely mají totiž omezení, a to ve výši procházejícího proudu. Výrobky se zatížením do 10 ampér jsou na trhu nejčastější. To jsou ty spotřebiče, jejichž příkon odpovídá výkonu 2,3 kilowatt.

Prodlužovací zásuvka je využitelná do součtu příkonů na ni připojených spotřebičů. Dodržíte-li toto pravidlo, je možné zapojit i více prodlužek za sebe. Sami dobře poznáte, že není něco v pořádku a prodlužovací zásuvky se přetížili. Teplota propojených kontaktů bude stoupat. Zde hrozí riziko přehřátí, požáru, či úrazu.

Existuje ale řada spotřebičů, které nejsou určeny pro zapojení do prodlužovacích zásuvek. To jsou ty, které mají vysoký příkon. Jedná s například o pračku, bojler nebo kotel. Tyto přístroje by měly mít v každém případě svůj okruh. V praxi je skutečností, že tyto přístroje se do prodlužovacích zásuvek nikdy nezapojují. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra