Jak pěstovat bambus

18.12. 2014 • Domácnost 1701x

Bambus je cizokrajná rostlina, která pro naše podmínky není nijak neznámá. Bambus sice evokuje asijské prostředí, ale v hojném počtu v podobě různých výrobků se vyskytuje i u nás. Při pohledu na tuto rostlinu si jistě vzpomenete na Čínu, Vietnam nebo Japonsko. Právě pro tyto země je bambus tak typický.

Bambus můžete využít jako rostlinu, která ozdobí Vaši zahradu nebo v podobě hotového výrobku, který můžete mít v domácnosti. Hodláte-li si postavit domek na nějakém exotickém místě, můžete ho postavit celý z bambusu. Bude to super stylové. Své příbytky můžete vybavit bambusovým nábytkem, hudebními nástroji nebo třeba kuchyňskými potřebami, což jsou například hůlky, prostírky, pod tácky a podobně. Bambus není žádnou novinkou a lidé i v našem prostředí jsou s ním dostatečně seznámeni prostřednictvím internetu nebo televize. Existuje množství dokumentů, které ukazují, jak se bambus pěstuje. V našich podmínkách se můžete často s bambusem setkat v čínských nebo vietnamských restauracích, které se stávají stále více populární.

Jeho hojného využití si všimli i čeští zahrádkáři, kteří tuto rostlinu sadí i u nás. Bambusová semínka nebo i malé rostlinky se dají bez problémů sehnat v každém lepším zahrádkářství. Následně si stručně popíšeme, jak pěstovat tuto rostlinu a zkrášlit si tak zahradu a možná i domácnost.

Pěstování se nemusíte rozhodně bát. Jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu, jejíž údržbu zvládne opravdu skoro každý. Nejlépe se bude dařit rostlině v neutrální půdě, možno v lehce kyselé. Bambus potřebuje dostatek světla, proto volte pro jeho pěstování místo s dostatečným slunečním svitem, ale zas pozor na to, aby půda nebyla vysušená. Je potřeba dostatečné vláhy. Bambus by měl být skryt před větrem, tudíž za nějakou zídkou nebo jinou hradbou. Musíte si vybrat i odrůdu bambusu, která bude nejvhodnější. Některé druhy totiž nesnesou zimu, jiné zase ano. Ideální případ je takový, kdy bambus pěstujete v květináči, který můžete na zimu přenést do domu, kde je teplota přeci jen vyšší než venku. Necháte-li bambus venku, snažte se ho alespoň nějak zakrýt nebo jinak zabezpečit před zimou, ale především větrem.

Dostatečná vláha je velmi podstatná hlavně v začátcích pěstování rostliny, což je zhruba první dva roky. Zároveň si ale uvědomte, že bambus nesmíte přelévat. Obecně lze říci, že všeho s mírou. Sami časem poznáte, zda je bambus dostatečně zalitý nebo ne. Jakmile je rostlina starší, nepotřebuje již tolik zálivky.

Kořeny nesmí nikdy uschnout. To je problém převážně v letních měsících, kdy rtuť na teploměru dosahuje vysoko. Proto nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Starší rostliny, které jsou již odolnější, moou částečně přežít i vysoké teploty a odstávku vody.

Rostlinky můžete i hnojit. Velmi dobře snáší dusík, proto jsou vhodná dusičná hnojiva. Rozhodně si nechte poradit v zahrádkářských potřebách, kde jsou odborníci. Doba hnojení je stejná, vždy ze začátku jara.

Jistě je nutné si hned na začátku rozmyslet, kolik rostlin vlastně chcete mít. Samozřejmě to také záleží na tom, jak velkou zahradu máte a kolik prostoru můžete na ní využít. Problém se totiž může vyskytnout v podobě plevelu, jako je svlačec, smetánka lékařská nebo jiné druhy plevelu, které jen hyzdí zahradu a terorizují bambus. Rozmnožování bambusu je velmi snadné pomocí podzemních oddenků. Ty jsou velmi agresivní a nezastaví je ani plot. Již v počátcích byste měli vytvořit nějaké zábrany, které zamezí bezhlavému růstu rostliny. Vy jste pěstitelé, a jen vy si musíte určit, kam rostlina má růst. A ne aby si rostlina dělala, co chce.

Proti mrazu nebo naopak vysychání můžete využít listí případně kousky kůry. Samotné kořeny bambusů jsou velmi mělké, a proto se mohou snadno poškodit. Listy, které odpadají z bambusu, můžete hned použít pro ochranu.

Začátek pěstování byste si měli naplánovat na začátek jara, kdy vysejete semínka. Rozhodnete-li se později, můžete ještě k výsevu využít pozdní léto. Existují ovšem druhy, u kterých se s pěstováním začíná v domácím prostředí, kde je pokojová teplota. Takto se rostlina pěstuje na pěstební hubce, do které se dávají namočená semínka. Některé druhy se mohou sadit přímo do země. Je to odlišné druh od druhu.

Než se pustíte do pěstování a sadby, měli byste být pořádně informováni o druhu, který hodláte pěstovat. Nemusíte se ale lekat. Pěstování bambusu není nijak složitá záležitost. Chce to jen trošku zkušeností, ale hlavně velkou trpělivost. Nakonec z Vás možná bude velký pěstitel, kterému bambus poroste extrémní rychlostí.

Vyberte si ten nejvhodnější druh a můžete začít. Pokud si nebudete vědět rady, sedněte k počítači a vše potřebné si vyhledejte na internetu nebo si zajděte do zahrádkářství, kde Vám ochotně poradí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra