Jak se připravit na pečení vánočního cukroví

01.12. 2014 • Domácnost 1004x

Vánoční cukroví patří k Vánocům stejně jako kapr nebo vánoční stromeček. Každá domácnost je provoněna vůní skořice, perníku nebo vanilkového cukru. Pečení je sice starost navíc, ale zato příjemná. Děti si pečení užívají spolu s rodiči, vykrajují kolečka, válí rohlíčky nebo zdobí perníčky. Často je polovina cukroví snědena ještě před samotným Štědrým dnem. Ženy se předhánějí, která bude mít pěknější, menší cukroví nebo která bude mít více druhů. Ta, která zaostává, je jako by vyřazena ze společnosti. Taková vymyšlená soutěž probíhá po celé zemi. Všechny se pak chlubí sousedkám a ostatním kamarádkách, jaké jsou hospodyňky. Dávají ochutnat a s jiskrou v očích jsou šťastné, pokud cukroví chutná. Velmi podstatná je nejen chuť, ale také zdobení. Čím preciznější a bohatší, tím lépe. Různé posypky, ořechy, marmeláda nebo třeba žloutková poleva. Jistě ne každá žena je dobrá pekařka, ale každá si toho svého vánočního pečení dosti váží a je na něj pyšná.

Co budeme péct

Hned na začátku by si každá pekařka měla rozmyslet, jaké druhy cukroví bude péct. Je totiž nutné nakoupit různé suroviny, které běžně v domácnosti nemáte. Inspiraci můžete hledat na internetu, v kuchařkách nebo u své maminky. Nejlepší jsou osvědčené recepty. Pokud jste začínající pekařky, rozhodně se nepouštějte do žádných experimentů, které se Vám poté nemusí povést. Rozhodně si napište seznam surovin, které musíte koupit. Nenechávejte to rozhodně na poslední chvíli. Obchody jsou totiž před Vánocemi přeplněné lidmi a mnoho surovin by již mohlo být vykoupených. Snažte se teda zajistit si ty správné suroviny. Náhražka pak nejsou to pravé, ale pokud Vám nic jiného nezbude, i to je řešení.

Místo

Cukroví zabere spoustu místa. Nemůžete je skládat příliš na sebe, aby se nepoškodily jednotlivé kousky. Proto si zajistěte dostatečné množství různých krabic. Můžete se například poptat v obchodě, kde mají takových krabic spoustu a sami je vyhazují. Dále si doma najděte místo, kde je spíš chladno, aby se krémy neroztekly a nezhodnotili. Do krabic na dno dejte papír, aby cukroví nebylo jen tak položeno na dnu.

Materiál

V současné době si můžete v domácích potřebách koupit všemožné druhy formiček, vykrajovátek, zdobiček nebo jiných zlepšováků. Jistě to nejsou ty nejlevnější pomůcky do domácnosti, ale i tak se vyplatí, protože většina z nich je na celý život. Velmi moderní a populární se stávají silikonové formičky.

Dopředu si také můžete nachystat marmeládu, kterou musíte uvařit, pokud nechcete použít kupovanou, dále například naloupat vlašské ořechy. Jejich loupání je dost pracné a hlavně zdlouhavé. Pokud si ovšem vezmete misku k televizi, máte to hned. Část můžete namlet a část těch pěkných, které se podařilo vyloupnout v celku, si schovejte na ozdobení.

Dobré rady pro pečení

Existuje pár babských rad, které se hodí jak již zkušeným pekařkám, tak těm, které teprve začínají. A tady jsou. Mouka by měla být pokaždé prosetá. Nikdy totiž nemůžete vědět, jestli se v mouce nevyskytují nějaké nečistoty, které by mohly mouku znehodnotit. Prosetím se mouka také stává kypřejší a vláčnější. Tu před pečením nechte chvilku stát na lince, aby nebyl jako kámen a snadněji se s ním pracovalo. Některé druhy těsta si žádají, aby chvilku odležely, než se z nich bude péct skutečné cukroví. Plech před pečením nemyjte. Pouze důkladně vytřete tukem nebo vyložte pečícím papírem, aby se cukroví nepřichytlo. Pokud se cukroví peče přímo ve formičkách, tak pod ně v každém případě vložte pečící papír.  I když je pravda, že některé silikonové formy to nevyžadují, nic tím nepokazíte. Máte-li připravenou polevu nebo jiné zdobení, nechte ho raději vychladit v lednici. Poleva tak pořádně ztuhne a nebude se na cukroví roztékat. Samozřejmě ale musí mít použitelnou konzistenci. Celkovou podobu cukroví nemusíte udělat během jednoho dne. Celou práci si můžete rozložit do několika dnů. Nejdříve si připravíte těsto, za několik dnů zase upečete tvary a nakonec si vyhradíte den, ve kterém budete zdobit. Tak hodně štěstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra