Jak léčit rýmu a nachlazení

11.11. 2013 • Zdraví 2389x

V období chladných dnů se běžná nachlazení a rýmy rozšiřují jako drby – potichu a velice rychle. Můžete mít skvělou imunitu, ale pokud si na vás bacil přijde, stěží se ubráníte. Běžné rýmy a nachlazení mají inkubační dobu zhruba tři dny, což znamená, že ve chvíli, kdy jste byli nakaženi, se ještě nic neděje, stane se tak až za zmíněné tři dny.

Jak se nakazíte

Ohroženi jste více, pokud se pohybujete ve velké skupině lidí – sportovní oddíl, taneční skupina, práce s lidmi, nebo i ve velkém kolektivu, také hodně často, jezdíte-li hromadnou dopravou a tak podobně. Zde všude jsou nakažení, kteří kýchnou a do vzduchu pustí neuvěřitelné množství těchto bacilů a bohatě postačí, když je vdechnete, nebo se dotknete infikovaných míst a posléze se vám dostanou do těla díky nemytým rukou, otřením si obličeje apod. Nakazit se lze pouhým pobytem v místnosti, kde je nevětráno a kde se nachází osoby, které jsou díky bacilu oslabeny.

Smrtelná „rýmečka“

O mužích se říká, že na „rýmečku“ umírají, což je samozřejmě hyperbolické tvrzení, ale nejen pro muže, ale i pro ženy je i obyčejná rýma a nachlazení velice nepříjemná. To proto, že je obvykle nedoprovází zvýšené teploty, člověk je svým způsobem je zdravý, takže chodí do práce, jenže všechny běžné činnosti ho oslabují natolik, že není schopen normálně a běžně fungovat. Takže je často podrážděný, nepřívětivý, svoji práci nevykonává naplno, zapomíná a tak podobně. Šéf jej posílá domů, jenže on se necítí na to, aby musel ležet.

První pomoc proti nachlazení

I když jde jen o obyčejnou rýmu a nachlazení, které doprovází bolení v krku, také bolest hlavy, únava, a další běžné příznaky, nejlepší je se proti těmto neduhům ohradit tím, že si opravdu na jeden, nebo dva dny lehneme do postele a tuto, možná i banalitu vyležíme. Vzhledem k tomu, že naše tělo napadla banda bacilů, které chtějí na našem těle parazitovat, ihned se proti tomu ohradí naše tělo, které začne ve vyšším množství produkovat bílé krvinky, tedy leukocyty, a tyto dvě družstva proti sobě bojují. Jejich vzájemné soupeření pociťujeme na sobě jako náramné oslabení, možná i jisté nechutenství a tak mnoho a mnoho dalšího. Tím, že se pohybujeme, dovolujeme bacilům, aby se rozmnožovali a proudili v krevním oběhu po celém našem těle.

Zabránit rozmnožování bacilů

Pokud si lehneme, krevní oběh bude utlumen a tak se bacily nebudou moci rozšiřovat tak, jak by chtěli. Během chvíle až chvil jen bílé krvinky zničí a nám zas bude zcela dobře. To je důvod, proč je dobré s obyčejnou rýmou a nachlazením ulehnout do postele. Je jasné, že někdy to holt nejde. V práci musíte dodělat potřebné úkoly, musíte děti vyzvednout ze školky, se staršíma se učit a vařit jim, a mnoho dalších úkonů, ale pokud možno, pokuste se mnoho úkonů omezit. Na víkend objednejte dětem pizzu, budou rády a šťastny, uvařte si pouze vývar a s šálkem horkého čaje, citronu a medu si lehněte k televizi, knížce nebo křížovce a nenechte se rušit.

Zima chlad versus horko a přetopeno

V době zimních a chladných měsíců, kdy jsou prostředky hromadné dopravy a veřejné budou, jako nákupní centra apod. až přetopeny, ale vy jste navlečeni, protože venku to mrzne, dochází k dokonalému efektu rozšíření a tvorbě nachlazení. Přechody z extrémních chladů do tropických hork jsou pro tyto parazitující bacily nejlepší půdou pro život.

Lékárna to jistí

V tomto období byste už z praktického hlediska měli mít doma běžné přípravky proti rýmě, nachlazení a bolesti. Ty si bez receptu pořídíte v lékárně, stejně jako doplňky stravy, které je vhodné brát preventivně a jejich dávku zvýšit právě v domě nachlazení a oslabení imunity. Nedejte vždy jen na křičící reklamy v televizi, ale vybírejte podle recenzí a doporučení. Správný lékárník by vám měl doporučit vždy levnější prostředek, který je však stejně dobře, ne-li více účinný, než ten slavný „herec“ z reklamního spotu. Ve vaší domácí lékárně by pak neměli chybět takové prostředky, jako je sprej do nosu, kalciová mastička proti prasklinám a extrémně vysušené kůži kolem nosu, dále tlumící tablety proti bolesti a přípravky na vykašlávání. Při akutních problémech si pak nechat konkrétně poradit v lékárně.

Desatero úspěšné léčby rýmy a nachlazení

Tekutiny

V první řadě zvyšte příjem tekutin. Normální, zdravý, dospělý člověk by měl denně vypít minimálně dva litry tekutin, ale je nutno dodat, že káva, zelené čaje, nebo jiné kofeinové nápoje sem rozhodně nepatří. Ty jsou sice tekutiny, ale mají zcela opačný efekt pro tělo – dehydratují ho. Jestliže jste nachlazení. Svůj příjem tekutin zvyšte.

Vitamín C

Bez něj by to určitě nešlo. Nejlepší přísun je samozřejmě z přírodních zdrojů, jako jsou pomeranče, mandarinky, grapefruity, také nesmíme vynechat citrón. Dokonce se doporučuje, jako prevence před běžnými nemocemi, každé ráno vypít nalačno sklenici vody s vymačkanou šťávou z jednoho, nebo půlky citronu. Vitamín C ve velkém množství je i třeba v kiwi anebo černém rybízu. Dobré jsou i doplňky stravy, které tělu dodají potřebný denní přísun. Z předávkování nemusíte mít obavy. To,co tělo nepotřebuje, vždy jednoduše vyloučí z těla ven.

Med

K zimě nesmí chybět med. Nejen že jde o sladidlo, ale také ucelený prostředek plný vitaminů a zejména antioxidantů. Med je neuvěřitelně silný detoxikant a provádí se s ním i medová očisťující masáž. Proto se doporučuje při nachlazení čaj s medem a citronem. Pozor však na příliš vřelý čaj, který vitamíny v medu zabíjí. Ideální je vymačkat šťávu z citronu a smíchat ji s medem. Je to sice dost silné, ale také velice účinné přírodní léčivo.

Vývar

Na rýmu nejlépe funguje horký, čerstvě uvařený vývar, ze kterého se dostatečně kouří. Kuřecí vývar obsahuje dost potřebných látek k tomu, aby zaútočil na rýmu a nachlazení z několika úhlů. Výsledek je zaručen.

Bylinky

Bylinkové čaje nesmí rozhodně chybět. Bylinky lze natrhat čerstvé, vypěstovat si je, anebo jednoduše hotové čaje koupit v potravinách. Existují konkrétní směsi na rýmu, nachlazení a apod. ty vám usnadní výběr a čas strávený na prodejně.

Zázvor

Velice účinný je čaj z čerstvého zázvoru. Pozor – zázvor je dost silný, takže pro přípravu použijte opravdu jen trochu. Bude trochu štiplavý, ale rozhodně účinný jak na rýmu tak nachlazení.

Česnek a pepř

Jeden stroužek česneku denně vás ochrání jak proti upírům, tak zejména proti nachlazení. Přírodní antioxidant si ve vašem těle poradí skvěle. Na akutní rýmu nešetřete pepřem. Ten v nose udělá pořádek.

Léčivá sůl

Buďto si můžete pořídit hotovou minerální léčivou, slanou vodu z Luhačovic, která perfektně hydratuje sliznici jak nosu, tak krku a dodává ji potřebné léčivé účinky, anebo si slanou vodu můžete jednoduše připravit doma. Sůl spláchne škodlivé mikroorganismy jednoduše.

Inhalace

Ideální je heřmánek, ale i jiné bylinky, anebo třeba jen horká voda. Dejte do misky, nebo hrnce vařící vodu, přikryjte si hlavu ručníkem a páru inhalujte. Rozpustí rýmu a zvlhčí sliznici.

Spánek a klid

Pro dostatečnou léčbu i běžného nachlazení si dopřejte klid na lůžku a dostatečný spánek. Když nebude fit, nemůžete nic udělat dobře. Zpomalte, zastavte se. Až budete zcela zdraví, zameškané úkoly doženete raz-dva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra