Co je to kyberstalking

09.08. 2014 • Zajímavosti 2489x

Tajné sledování lidí, psaní výhružných e-mailů, neustávající obtěžování prostřednictvím sms zpráv, fyzické napadení, ničení věcí. I takové příznaky může mít kyberstalking. Existují různé skutečné příběhy, které se opravdu staly a najdeme je i v naší malé zemi. Několik příběhů také proběhlo médii. Většina má společné to, že útočníci ke sledování svojí oběti používali prostředky elektronické komunikace. Výstupy studií na toto téma ukazují, že ve skutečnosti velká část případů kyberstalkingu nemusí končit nejhorším možným způsobem, protože mezi pachateli převažují lidé, kteří zůstanou "pouze" u elektronického obtěžování, avšak pravidlem to není.

Samotný kyberstalking se dá označit jako opakované a postupem času se intenzivněji rozšiřující obtěžování oběti útočníkem, jenž se nebojí využívat jakékoliv dostupné informační technologie. Svoji oběť tedy zásobuje stále větším množstvím obtížných telefonátu, mobilních zpráv či vzkazů na sociálních sítích. Obsah těchto zpráv bývá stále více nepříjemný.

Běžné představy říkají, že pachatel není od začátku veden úmyslem svojí oběti fyzicky ublížit. Dle statistik však jeho motivem pro tento druh sledování bývá spíše neopětovaná láska či přehnané zbožňování člověka, s nímž však nikdy neměl nic společného.

Snad nejčastěji se v praxi při kyberstalkingu setkáme s útočníky, kteří se tvoří z řad expartnerů nebo partnerek oběti. V řeči statistik tedy zjistíme, že převažují muži, kteří zastupují počet útočníků asi z 87%, což je relativně velká většina.

Naprosto typický případ kyberstalkingu si můžeme představit jako bývalého přítele, který není schopný přijmout fakt, že se s ním jeho přítelkyně rozešla a vztah ukončila. Obsahem útoku kyberstalkera tedy může být touha vztah znovu nastartovat prostřednictvím obtěžujících zpráv, nebo naopak touha po odplatě za konec vztahu. Většinou frustrace ze ztráty, strachu a žárlivosti vede nejdříve k zaníceným prosbám o návrat, aby se postupně přeměnily v demonstraci síly, obecné vyhrožování a také nástin toho, co by se mohlo stát, pokud nebudou splněny požadavky útočníka.

Dalším relativně běžným typem kyberstalkera je tzv. uctívač. Tento typ útočníka se s obětí nemusel ani nikdy setkat, ale dozvěděl se o ní jiným způsobem. Jedná se o elektronické obtěžování postihující hlavně celebrity, nicméně pouze jich se netýká. Mnoho obětí se řadí mezi ty, kteří se z různých důvodů mohli objevit ve sdělovacích prostředcích, třeba jako svědci nějaké události. Pro tento druh kyberstalkingu je běžné, že jakákoliv, i negativní, reakce vede útočníka k dalšímu obtěžování. Útočník si totiž vždycky dokáže najít způsob, jak by si reakci mohl psychologicky vysvětlit jako úspěch a pobídku k dalšímu činu. Jestliže by se někomu z vašeho okolí stalo něco takového, pak se zdá jako nejlepší volba neodpovídat. Útočník by si v případě jakékoliv reakce našel cestu, jak si v odpovědi najít nějakou naději. Nejlepší tedy je si všechny útočníkovy projevy zaznamenat a obrátit se na odborníky se žádostí o pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra