3 tipy, jak pečovat o ložní prádlo, aby bylo jako ze škatulky

02.08. 2019 • Domácnost 715x

Víte, proč je důležité zaměřit pozornost na správnou péči o ložní prádlo? Není to jen o tom, že díky vhodnému zacházení vydrží déle hezké, zachová si barvy a původní tvar. Důležité je myslet také na malé záškodníky číhající v posteli, proti kterým můžete čistým prádlem v ložnici účinně bojovat.

Ložní prádlo si zaslouží speciální pozornost

Na první pohled by se mohlo zdát, že údržba ložního prádla není žádná věda. Při praní většinou nemusíte volit žádný speciální program, žehlení je snadné a některé typy tkanin se prodávají dokonce i v nemačkavých variantách. Proč se tedy vyplatí zabývat se péčí o ložní prádlo opravdu důkladně?

Hlavním důvodem je jednoznačně to, že postel je jedním z nejšpinavějších míst v domácnosti. Hromadí se v ní prach, odumřelé buňky nebo třeba vypadané vlasy. A právě to je ideální prostředí pro roztoče, kteří si tak ve vašich peřinách přímo libují. Pokud s nimi nebudete aktivně bojovat, mohou být příčinou vzniku ekzémů, astmatu nebo alergií.

1) Prádlo v ložnici pravidelně převlékejte

Zatněte roztočům tipec a převlékejte ložní prádlo pravidelně po jednom nebo dvou týdnech. Pokud máte doma alergika a nemocného člověka, který v posteli tráví více času, pusťte se do výměny klidně častěji, ideálně dvakrát za týden. Stejné pravidlo platí také, když se v noci hodně potíte. Roztočům je totiž ve vlhkém prostředí moc dobře, a tak jim váš pot opravdu prospívá.

2) Zničte roztoče v pračce

Ideální způsob pro boj s roztoči je praní ložního prádla přibližně na 60 °C. To však všechny typy povlečení a prostěradel nezvládnou. Myslete proto na údržbu už při nákupu a volte takové kousky, které nejen hezky vypadají, ale dají se také vyprat na vyšší teploty.

Tip: Nejste si jisti, jakou teplotu vaše ložní prádlo zvládne? Pátrejte po cedulce s pokyny k praní. Ta by měla být součástí každého povlečení.

3) Ale pozor, ať nezničíte také vaše ložní prádlo

I když máte prádlo, které si s vyšší teplotou poradí, zdaleka ještě nemáte vyhráno. Při plnění pračky se zaměřte na objem a nedávejte toho do ní zbytečně moc. Hrozí totiž, že se vám ložní prádlo nehezky pomačká, a vy budete muset strávit čas navíc žehlením.

Náš tip: Šetřete čas, práci i nervy! Nežehlivé povlečení ocení muži, ale i ženy

Ještě větší problém pak může nastat, když nevhodně zkombinujete kousky, které do pračky skládáte. V úvahu proto vždy berte:

  • barvu,
  • materiál,
  • prací program.

Mnohem jistější je vyprat menší objem prádla nebo pár dnů počkat, než experimentovat s mícháním barev a různých typů materiálu v jedné prací várce.

Tip: Skvrny a fleky se vždy pokuste odstranit ještě před praním. Vyzkoušet můžete třeba klasické žlučové mýdlo.

Nyní už víte, jak zatočit s roztoči a zároveň udržet prádlo do ložnice jako nové. Pusťte se do jeho výměny co nejdříve a užijte si klidný, zdravý spánek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra