16 tipů jak doma ušetřit

29.12. 2014 • Domácnost 1828x

Provoz vlastní domácnosti není žádná sranda. To si umí spočítat každý, kdo si to již někdy zkusil. Výdaje jsou opravdu vysoké a výplaty mnohdy mizivé. Náklady na bydlení, stravu, ale i další potřeby. Člověk to raděj mnohdy nechce ani počítat, protože by se z toho mohl zhroutit. Domácnost si žádá stále nové vybavení, staré spotřebiče dosluhují a na nové je těžké našetřit. Jídlo a hygienické potřeby není možné nijak závratně omezit. Domácnost ale potřebuje úklid. K tomu nestačí pouze voda, ale i nejrůznější saponáty, přípravky, smetáky a lopatky. Mladé rodiny si často neuvědomují, kolik nezbytností si musí obstarat, než se vrhnou do společného bydlení. Na následujících řádcích se dočtete, jak je možné ušetřit alespoň nějakou tu korunu.

1.  Prádlo. Věšení prádla není jen tak obyčejná činnost. Snažte se nad tím zamyslet. Pokud pověsíte prádlo dostatečně rovně, aby se na něm nevytvořily sklady. Takové sklady jsou totiž nutné rozžehlit žehličkou, což Vám zabere mnohem více času, než žehlení bez skladů. Je to investice jak do času, tak hlavně do energie. Než se pustíte do samotného žehlení, zkuste prádlo nejdříve v ruce pořádně roztáhnout, ale zase ne tak, abyste prádlo poškodili. Čím bude prádlo rovnější, tím méně ho bude potřeba žehlit.

2.  Kdy sundat prádlo ze sušáku? Nikdy nenechejte prádlo na sušáku příliš dlouho, aby bylo přesušené. Dokonce je lepší, aby bylo malinko vlhké, ale ne zase mokré, to ne. Pokud bude prádlo alespoň trošku mokré, bude poddajnější a snadněji se vyžehlí. Přesušené prádlo bude tvrdší a bude se špatně žehlit. Takové přesušené prádlo Vám zabere více času při žehlení, ale také více energie.

3.  Z krepu. Povlečení se prodává v hojném množství z krepového materiálu. Zkuste se poohlédnout i po ubrusech případně závěsech v tomto materiálu. Tento materiál totiž není nutné žehlit. Vy si tím tak ušetříte spoustu práce, ale i energii jak svoji, tak elektrickou.

4.  Druh žehličky. Pokud právě kupujete novou žehličku, zkuste se zamyslet nad tím, zda není výhodnější koupit klasickou, nenapařovací. Potřebnou vlhkost na prádlo můžete dodat klasickým rozprašovačem na květiny nebo jen lehce rukou, když prádlo pokropíte. Žehlicí prkno taky nemusíte pořizovat to nejdražší. A pokud na něm vůbec netrváte, postačí deka přehozená přes stůl, na které se dá prádlo také krásně vyžehlit. Jen si dávejte pozor, aby deka, případně ručník nebyl se vzorem. Ten by se totiž mohl obtisknout do prádla, což samozřejmě nikdo nechce

5.  Čisticí prostředky. Doma chce mít každý pořádek to je jasné. Ale není nutné hned pořizovat množství čisticích prostředků. Poohlédněte se po jednom univerzálním čisticím prostředku a hned ušetříte spoustu peněz. Není nutné míst na každý kousek nábytku jiný prostředek. Univerzálním čističem lze umýt téměř všechno. Je dobré si samozřejmě přečíst návod, na jaké všechny plochy se dá využít. Drobná investice je ale žádoucí do prostředků do koupelen. Tam se přeci jen nečistota dostává do spár, případně kolem van a kohoutků. Levné čističe tuto nečistotu z vodního kamene nevyčistí.

6.  Čistění lednice. Lednici je nutné čas od času pořádně vygruntovat. Buď se čistí za provozu, což je ale velmi nákladné na energii, nebo se lednice vypne, vyčistí a opětovně zapne, což také spotřebuje nějakou tu energii. Šikovným pomocníkem pro čištění lednice je soda. Dejte kousek sody na talířek a vložte ji do lednice. Soda pohltí veškeré pachy z lednice, a vy ji tak nebudete muset složitě čistit.

7.  Horká voda. Většina hospodyněk zastává názor, že všechna špína se smyje jen horkou vodou. Není tomu tak. Například na mytí podlah bohatě vystačí i vlažná voda spolu s čisticím prostředkem.

8.  Myčka. Pokud ji ještě nevlastníte, možná by bylo dobré zapřemýšlet nad investicí do ní. Myčka se vyplatí většinou v případech, kde je více členů v domácnosti. Ale ani pro menší rodiny nejsou k zahození. Některé myčky mají dokonce na výběr různé programy, kdy můžete mýt například jen na poloviční výkon a podobně.

9.  Digestoř. Možná si spousta lidí myslí, že je to zbytečnost do domácnosti, ale i tento přístroj by měl být standardním vybavením domácností. Zvláště v zimě, kdy zápach ze smažení je nutné nějak odstranit, není dobré časté a dlouhé větrání. Digestoř hospodyňka jistě ocení.

10.  Lepidla. V obchodech je možné sehnat velké množství různých druhů lepidel, každé na nějaký jiný povrch. Vykašlete se na všechna lepidla a kupte jedno univerzální. Opět si na návodu můžete přečíst, na které povrchy je to konkrétní lepidlo vhodné.

11.  Impregnace na kůže. V obchodech Vám jistě budou nabízet drahou impregnaci, ať už kupujete kožené boty, kabelku nebo třeba  nábytek. Levnější a stejně spolehlivou variantou je sádlo. Úplně nejlepší je to čerstvé. Vrstvu sádla na předmětu ovšem musíte pečlivě rozetřít, abyste předešli tomu, že se vytvoří bělavý film.

12.  Pytle do košů. Pokud měníte pytle do košů přehnaně často, můžete zkusit pytle nechávat. Do popelnice tak jen vyhodíte odpad a pytel znovu použijete. Ne ve všech případech se dá sáček vícekrát použít. Může se například protrhnout nebo se do něj něco vylije. Kromě těchto nehod se ovšem dá využít opakovaně.

13.  Houbičky na nádobí. Houbičky mají svou životnost, ale i poté, co si myslíte, že již dosloužily, patří do koše. Můžete je například dát vyprat do pračky a uvidíte, že budou jako nové.

14.  Papírové utěrky. Jednorázové papírové utěrky jsou zbytečně drahé. Nevyhazujte za ně peníze a pořiďte si raději klasickou látkovou utěrku, kterou můžete využít opakovaně. Stačí ji jen vyprat.

15.  Spravovat nebo koupit nové? To je základní otázka. Dnešní době, kdy jsou služby za opraváře tak vysoké, se spravování starých věcí ani nevyplatí. Za prvé nemáte jistotu, zda Vám spravená věc vydrží a za druhé za ni zaplatíte minimálně stejně, mnohdy i více, než za pořízení věci nové. Proto si opravu dobře rozmyslete a levné věci, jako jsou deštníky, vůbec neopravujte.

16.  Lékárna. Před samotným nákupem si dobře rozmyslete, které léky, případně vitamíny chcete skutečně koupit. Výhodou je, že některé lékárny nabízí levnější varianty léků od jiných firem. Tím můžete hodně ušetřit. Stačí se jen lékárníka na levnější variantu zeptat, někdy ji dokonce nabídne sám. V mnohých případech je nákup vitamínů zbytečný. Zajděte raději do dobré prodejny s ovocem a zeleninou, kde nakoupíte čerstvé ovoce plné vitamínů.

Tady jsme Vám představili jen několik tipů, jak můžete v domácnosti ušetřit. Můžete si vybrat třeba jen jeden a alespoň něco ušetřit. Třeba si nevyberete žádný a sami vymyslíte způsob, jak šetřit rodinné finance. Hodně štěstí. Za ušetřené peníze si můžete pořídit kabelku, nové bydlení nebo třeba hraniční dovolenou

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra