Ochutnejte čajový luxus - žluté čaje

23.02. 2015 • Zajímavosti 1327x

Oddáváte se ve svých volných chvílích pití žlutého čaje? Nebo je pro vás tento název velkou neznámou? Teď je právě ten správný čas si o žlutém čaji povědět a dozvědět se něco nového?

O žlutém čaji

Žlutý čaj patří k velmi vzácným plodinám a jeho cena tomu odpovídá. Roste v Číně. Z tohoto důvodu se můžeme také někdy setkat s označením čínský čaj. Největším rozdílem mezi černým a žlutým čajem je jen velmi lehká oxidace působením tepla a vlhka. Tuto vlastnost má žlutý čaj společnou s bílým nebo zeleným čajem. Je velmi zajímavé, že přesný postup výroby tohoto čaje patřil po dlouhá léta k přísně utajovaným skutečnostem. Původním místem jeho výroby byly buddhistické kláštery. Charakteristická je pro čaj jeho zlatožlutá barva a nasládlá chuť, v které odhalíme jemné aroma medu.

Žlutý čaj je vzácným nápojem, který si pro jeho vyšší cenu – ovlivňuje ji zejména náročnost jeho přípravy a s tím spojené menší množství produktu na trhu – vychutná jen skutečně zapálený milovník čaje.

Účinky žlutého čaje

Žlutý čaj příznivě působí na lidské zdraví, neboť obsahuje velké množství přírodních antioxidantů, které jsou známé také jako zabijáci škodlivých volných radikálů. Blahodárné účinky má zejména na celou nervovou soustavu, napomáhá koncentraci myšlenek, stimuluje a pomáhá udržet koncentraci a také zahání únavu. Prospěšný je i těm, kteří trpí problémy se zažíváním. Těm, kteří po nemoci ztratili chuť k jídlu, může žlutý čaj pomoci ji navrátit.

Žlutý čaj nás může pomoci zbavit vnitřního napětí a pocitů úzkosti, protože pozitivně působí na lidskou psychiku. Pozitivní jsou i jeho účinky při odbourávání příčin cholesterolu.

Nejznámější druhy žlutého čaje

Mezi nejznámější druhy žlutého čaje patří:

·  Jun Shan Xin Zhen Silver Needle: Čaj spadající do velmi oblíbené skupinu Silver Needle (tzv. Stříbrné jehličky). Pěstuje se v oblasti Hunam a patří do top desítky nejlepších čínských čajů. Součástí jeho výroby je sušení na pánvi a posléze jeho balení do papíru. Následně se ukládá do nádoby a ta se překrývá vlhkou lněnou látkou. Nálev čaje má jemně kořeněnou chuť a má žlutou barvu.

·  Meng Ding Huang Ya Yellow Bud: Pěstuje se v provincii Sečuan v oblasti nazvané Meng Ding. Postup jeho zpracování je stejný jako v případě čaje Jun Shan Xin Zhen, jeho nálev je žlutozelený. V jeho chuti odhalíme náznaky ořechů a květů, vůně je charakteristická svým jemným, pečeným aroma.

·  Žlutý čaj Ruo Xiang: Tento vzácný čaj se prodává balený v banánovém či bambusovém listu. V tomto neobvyklém obalu lístky dosychají a prochází lehkou oxidací. Ruo Xiang je chuti medově nasládlé a má zelenou barvu.

Z dalších druhů žlutých čajů zmiňme např. Song Yang Yin Hou, pocházející z provincie Zhejiang, dále čaj Huoshan Huangya z provincie Anhui, čaj De Ye Qing rostoucí v provincii Guangdong a konečně čaj Huang Tan, jehož výrobny nalezneme v provincii Zhejing.

Příprava žlutého čaje

Jaký je správný postup přípravy žlutého čaje? Investovali-li jsme do kvalitnějšího druhu čaje, je vhodné se také věnovat pečlivé přípravě a nevynechat ani takové zdánlivé drobnosti, jako je voda nebo konvice.

Na přípravu čaje můžeme použít vodu z vodovodu, ale obecně se doporučuje sáhnout spíše po balené neperlivé vodě. Doporučuje se vařit vodu ve speciální kovové konvičce – je to mnohem lepší, než používat varnou konvici. Pro laika je to nepatrný rozdíl, milovník čajů však tento rozdíl určitě pozná.

Dávkování je jedna lžička čaje na 1,5 dl vody, čaj zaléváme vodou o teplotě 80°C a louhujeme ho tři až pět minut. U těch kvalitnějších čajů můžeme připravit několik nálevů, jejich počet závisí na druhu žlutého čaje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra