Jak napsat životopis a žádost o práci

12.06. 2015 • Život a vztahy 2476x

Současný pracovní trh vypadá už nějakou dobu tak, že je mnohem více lidí, než dostupných pracovních pozic. Obecně se proto vyplatí věnovat nějaký čas a úsilí průzkumu toho, jak napsat správně životopis, motivační dopis a jak podat další informace, které o nás může potenciální zaměstnavatel chtít vědět. Minimum této práce je potřeba na to, abychom se dostali aspoň na úroveň ostatních uchazečů, další námaha, abychom je trochu předběhli. Vždycky si uvědomte, že stejně jako vy odesíláte svoje informace třeba na dvacet různých pozic, na každé z nich sedí personalista, který se probírá třeba dvaceti životopisy denně.

Nenechte se odradit tím, když se vám okamžitě nikdo neozve. Životopis je první linií, která vám může pomoci, abyste vybočili z šedi průměru a stali se pro personalistu na druhém konci komunikační linky aspoň trochu zajímavými. Ovšem pokud nemáte nejmenší tušení, jak má takový životopis vypadat (a každá stránka zaměřená na životopisy říká něco trochu jiného), třeba vám právě tento článek poskytne několik užitečných vodítek k tomu, abyste možnou budoucí společnost zaujali.

Jak tedy na životopis?

Vnímejte životopis jako svou vizitku, které je potřeba věnovat pozornost i přemýšlení. Vždycky je lepší svoje dílo nebo jakýkoli údaj zkontrolovat raději třikrát navíc, než ho pustit jako nepodstatný a riskovat, že právě v něm může být chyba. Přestože je rámcově několik způsobů, jak napsat opravdu kvalitní životopis, jde o oficiální formulář, který určité údaje obsahovat musí.

V první řadě nezapomeňte na kontakt na svou osobu. Ať už telefon, korespondenční nebo mailovou adresu. Pokud personalistu aspoň trochu zaujmete, dává většinou přednost tomu, aby vás mohl kontaktovat rychle a jednoduše. Na druhou stranu vám nebude volat vícekrát. Pokud se vám stane, že jeho hovor zmeškáte, ozvěte se co nejdříve sami zpátky. Pokud spoléháte na to, že se vám bude sám ozývat poté, co jste mu telefon několikrát nezvedli, jste vedle – nemá důvod kontaktovat člověka s takovým chováním. Pokud tohle uděláte v případě telefonu, kdo by vám svěřoval cokoli náročnějšího?

Vypište přehled praxí včetně kontaktů na vaše předchozí pozice a zaměstnavatele, aby mohl personalista získat v případě potřeby reference na vaši osobu stejně jednoduše, jako kontaktovat vás samotné. Uveďte též dosažené vzdělání, nicméně začínejte až střední školou – podstatná je maturita a to, co následovalo. Navíc pokud jste chodili na specializovanou střední školu, popište ji klidně důkladněji. Dále nezapomeňte uvést kurzy, rekvalifikace, jazykové znalosti a další specializace. A rozhodně upřesněte a rozveďte to, co se podle popisu pracovní pozice hodí – chce zaměstnavatel aktivní angličtinu a máte zkušenosti například s překlady či tlumočením, je to rozhodně plus. Nevynechte certifikáty jako řidičský průkaz, zbrojní pas či další oprávnění a taky to, na co se vztahují. Nebojte se rozepsat důkladněji všechno, co má souvislost s pozicí, na kterou se hlásíte. Ostatní věci spíše jen uveďte. Například zbrojní průkaz jen uveďte, ale pokud se hlásíte na pozici v bezpečnostních službách, rozhodně ho specifikujte. Pokud se díky svému rozhledu a kvalifikaci hlásíte na více pozic různého zaměření, vyšperkujte každý životopis i motivační dopis samostatně.

V případě zdravotních omezení je opět důkladně rozepište, aby o nich zaměstnavatel věděl dopředu. Rozsah životopisu držte mezi jednou a dvěma stranami. Vše vypisujte ve stručnosti a přehledně. Berte vždy v úvahu skutečnost, že personalista bude vašemu životopisu věnovat průměrně dvacet vteřin, minutu v případech, kdy ho zaujmete. Nikdy nelžete a nepřehánějte a uvádějte jen to, co se opravdu zakládá na pravdě.

Předchozí pracovní pozice nejdříve názvem firmy a adresou, pak délkou poměru a pak pozicí, kterou jste zastávali. Uveďte také, co jste na pozici dokázali a jaké byly vaše odpovědnosti. Vedení obchodního týmu nic nevypovídá. Pokud jste ale rozšířili tři pobočky v různých městech a zvedli jejich obrat o desítky procent, na to už každý obchodník slyší.

Pokud vaše pracovní kariéra není bohatá, vypište klidně i brigády a dočasná zařazení. Studenti nebo čerství absolventi mohou vypsat studijní úspěchy v zahraničí, stáže nebo výměnné pobyty. V oblasti jazyky jsou zkušenosti ze zahraničí vždycky cennější než pouhé kurzy.

Jak už bylo zmíněno, pro každou firmu si připravte klidně individuální životopis podle pozice, na kterou se hlásíte. 

Jak žádat o práci

Pokud reagujete na inzerát (v novinách, na internetu), zašlete na uvedený kontakt perfektní životopis a průvodní dopisy. Obvykle to stačí, protože váš průvodní dopis má funkci oné žádosti o práci.

Průvodní dopis je funkčně to samé, co dopis motivací a jeho účelem je hlavně přesvědčit personalistu k tomu, aby se důkladněji a podrobněji podíval na váš životopis. Všechny tyto dokumenty se zcela běžně posílají elektronicky, ale pokud není kontakt uveden, použijte papírovou formu a běžnou poštu.

Velmi často mají firmy na stránkách přímo odpovědní formulář. V takovém případě vložte text průvodního dopisu přímo do tohoto formuláře a životopis vložte jako přílohu. Pokud byste vložili motivační dopis jako přílohu, nikdo se jím zabývat nebude – zatímco mail samotný čte každý.

Při žádosti o práci skutečně popište, proč chcete pro danou firmu pracovat. Pište nejdříve úvod, pak sepište svou motivaci, následně odkažte na životopis a pak dopis stručně, ale slušně ukončete. Motivační dopis není rozepsaným životopisem, nemá duplikovat informace, které personalista najde v životopise. Motivační dopis je stručným vzkazem, který má k životopisu dovést.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra