Jak vybrat stůl k počítači

Jak vybrat stůl k počítači

03.04. 2012 • Zajímavosti 2581x

Výběru počítače obvykle věnujeme spoustu času. Děsíme se toho, že by věc, u které budeme každý den sedět se dříve nebo později ukáže jako v některém ohledu nevyhovující. Promítáme si jak asi bude vypadat naše soužití s počítačem za týden, měsíc, rok. Ale jen málokoho z nás v té souvislosti napadne, jak vlastně ono sezení a soužití bude prakticky vypadat. Jistě, jídelní stůl si k počítači na své pracovní místo postaví jen málokdo. Dojde-li ale na lámání chleba, vlastní výběr stolu, obvykle nevíme co je důležité a co ne, ale co víc, ani se o to příliš nestaráme. Nejčastěji tak nakonec rozhodne cena a vkus. Což ale v případě pc stolů v žádném případě nestačí.

Faktorů, které je při výběru a umístění počítačového stolu mít na paměti je přitom hned několik, a zřejmě o žádném z nich nelze říci, že si nezasluhuje vaši pozornost.

V prvé řadě není radno podceňovat již samotné umístění stolu v místnosti. Důležité je zde zejména snažit se stůl vždy postavit co nejblíže oknu. Zároveň platí, že bychom vždy měli přihlédnout k tomu, kdo u daného stolu bude nejčastěji trávit svůj čas – jde o pravorukého člověka, anebo naopak o leváka? Pokud jde o počítačový stůl určený pravákovi, měl by být umístěn v postavení, kdy na jeho desku dopadá denní světlo zleva. Pokud máme naopak co dělat se stolem pro leváka, je na místě postavení v němž světlo přichází zleva, anebo také zepředu.

Kromě přístupu denního světla bychom měli dbát i o vhodnou polohu umělého osvětlení. Zde je především důležité, aby se s tímto osvětlením dalo podle potřeby, s ohledem denní dobu, manipulovat. Podobně bychom měli dbát i na osvětlení monitoru: osvětlení by nikdy nemělo mířit přímo na obrazovku – aby se na ní neodráželo – ale mělo by jít o nepřímé světlo. Ideálně tak proud světla míříme na desku počítačového stolu.

Pokud jde o užitný prostor stolu, obecně se přijímá, že je vhodnější sáhnout po počítačovém stolu, který má o něco velkorysejší tvar, než klasická deska stolu obdélníkového tvaru. Nejčastěji se tak jako o ideálních tvarech pro tento typ stolu mluví o variantách ve tvaru písmene L, případně těch, které jsou vykrojené do tvaru písmene U. Nutno ovšem dodat, že ačkoliv to na první pohled nemusí být hned zřejmé, tyto stoly obvykle bývají o něco náročnější na prostor.

Vedle těchto obecných vlastností samotného počítačového stolu je samozřejmě důležité brát ohled i na tělesné proporce osoby, jíž je rodící se pracoviště především určeno. Mnoho z nás totiž u svého počítače sedí takříkajíc od úsvitu do soumraku, a i ten, kdo zde stráví času méně obvykle velice brzy pozná, co je to bolest za krkem anebo v lokti. Jinými slovy bychom v žádném případě neměli podceňovat ergonomii počítačového stolu – tedy to, jakým způsobem ovlivňuje fyzické pracovní prostředí náš tělesný i duševní stav.

Sezení v jedné poloze po delší dobu samozřejmě není ani příjemné, ani neprospívá našemu tělu. Jednoznačný recept jak se všem potenciálním nepříjemnostem typu bolestí páteře vyhnout samozřejmě neexistuje, a zřejmě ani nebude existovat přinejmenším do doby, kdy mnoho z nás nebude nuceno u počítače sedět celý den. I přesto však lze rizika těchto obtíží alespoň částečně minimalizovat.

Hlavním pravidlem při výběru stolu k počítači by tak například mělo být tzv. Pravidlo pravého úhlu. Jde o to, abychom se bezpečně ujistili, že u modelu, který nám padl do oka, budeme moci bez problému sedět tak, abychom lokty položené na stole měli k našemu tělu v pravém úhlu, a stejně tak i s postavením nohou.

Podobně je tomu i s polohou monitoru: náš stůl by měl umožňovat jeho postavení v takové poloze, abychom měli jeho horní hranu ve výšce očí. Kromě toho bychom měli myslet i na to, aby na stole bylo možné monitor umístit v nejvhodnější vzdálenosti od našich očí – tou je podle odborníků zhruba 50 až 60 centimetrů.

Svůj význam má samozřejmě i poloha myši – na stole bychom tak vždy měli mít možnost ruku s myší položit do přirozené polohy, a pochopitelně by nám v tom neměla bránit jakákoliv překážka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra