Jak přežít mateřskou?

24.10. 2013 • Život a vztahy 1398x

Mateřská dovolená je pro mnohé ženy nesympatické slovní spojení. Ženy, které jsou na mateřské, povětšinou nemají rádi slovo dovolená. Je to něco, jako když před býkem máváte červeným hadrem. Mnoho mužů neví proč a i některé ženy, které ještě na mateřské nebyly si myslí, jak je to jednoduché. Ovšem není. Dítě je v životě každého velmi důležité. Je to spojení vás a vašeho partnera, své dítě milujete, jak nejvíce můžete, ale jsou chvíle, kdy vám všechno leze na nervy a vše na vás padá. To se stane každému. Vychovat dítě není nic jednoduchého. Chcete, aby vaše dítě bylo čestné, slušné, vychované, aby umělo poděkovat, poprosit, aby mělo svůj vlastní názor a podobně. Zároveň jej vedete k tomu, aby se dobře učilo, aby nebylo v životě nešťastné, aby mělo slibnou kariéru, která mu zajistí dostatek financí na vše, co v životě bude chtít a potřebovat. Zkrátka každý rodič chce, aby se jeho dítko mělo v životě dobře, aby dosáhlo v životě všeho, co bude chtít. To je sen každého rodiče a je to později sen i dětí, mít vše, co chtějí. Ovšem než se k tomu děti dopracují, je to na vás. Výchova dítěte. A není to vždy jednoduché. Na mateřské (záměrně nepoužívám ono slovíčko dovolená) je to pro ženy určitě těžké, alespoň ze začátku. Je potřeba se naučit postarat o miminko, uklidit, uvařit, vyprat, vyžehlit, zkrátka udržovat chod domácnosti v normálním režimu, aby vám nic nepadalo na hlavu a vše bylo v pohodě. Navíc, vaše dítko určitě neakceptuje to, že jste unavená, chce se vám v noci spát, ale bude vás budit, bude vyžadovat vaši pozornost. Potom samozřejmě přes den bude spinkat, tohle si vy bohužel dovolit nemůžete, musíte uvařit, uklidit a vyprat. Je to velký záhul a snad každá žena si dobře pamatuje na ony chvíle, kdy byly unavené, nervózní a nemají na nic sílu. Nebojte, není to tak celou dobu. Navíc existují skvělé babičky a dědečkové, které vám občas pomůžou a vezmou vašeho potomka vyvětrat ven a vy tak máte dvě až tři hodiny klid a mír, kdy buď odpočíváte, spíte nebo uklidíte.

První týdny sžívání se máte za sebou, vše spolu zvládáte a naučili jste se společně žít a vy už vše zvládáte. Jak však v pohodě zvládnout dlouhé období, které vás na mateřské čeká? Záleží samozřejmě, jakou jste zvolila mateřskou, dneska je to již možné. I tak, budete nějakou dobu doma, jak to přežít? Navíc, hodně žen tvrdí, že je vytrhnuto ze společenského života, nezajímá vás, kdo s kým chodí, jaké jsou tredny a podobně, zajímáte se o své dítko. To je v pořádku, o co jiného se zajímat? V tomto článku najdete pár rad, tipů, postřehů či jak to jinak nazvat, které vám pomohou, a mateřskou s nimi budete snášet lépe.

1. NESNAŽIT SE BÝT DOKONALÁ

V dnešní době to po nás požadují skoro všichni. Dokonalost, dokonalost, dokonalost. Musíte být v práci dokonalá, vše umět, vše znát, všemu rozumět. Doma také musí být vše naklizené, připravené a podobně. To není špatné, ovšem s příchodem miminka se vše změní. Pokud neslevíte ze svých požadavků, možná to budete zvládat, ale budete uštvaná, nervózní, naštvaná, podrážděná, unavená. Chvíli vašeho prcka nebudete hlídat a on někde něco vysype, rozháže a podobně. Tomu se zkrátka nevyhnete. Zkrátka a jednoduše se vzdejte snahy o dokonalost. Je jedno, jestli budete mít doma vždycky perfektně naklizeno, vaše dítko bude mít v pokoji vše uklizeno, bude pravidelně teplá večeře a podobně. Je to o tom, aby všichni doma byli spokojení, a manžel si jednou namaže chleba s máslem a salámem, nemusíte věčně vařit teplé večeře. A pokud budou na vaše jednání nějaké připomínky? Klidně si to s manželem na jeden den vyměňte a on uvidí, jaké je to těžké. Navíc, může přiložit ruku k dílu a tu teplou večeři uvařit, uklidit, vyžehlit nebo zapnout pračku,

2. PŘÍPRAVA NENÍ NA ŠKODU

Příprava je dobrá a to jak ta finanční tak ta psychická. Samozřejmě není možno se asi připravit úplně na všechno a psychická stránka je hodně nejistá. Ovšem je dobré si uvědomit, že příchodem dítěte se hodně věcí změní. Mnoho žen na to není připraveno, protože se až do té doby staraly pouze o sebe a o partnera, najednou je tu někdo, kdo je na vás závislý a o koho musíte pečovat každou chvíli. Poté, když se to naučíte a zvyknete si na to, dítko bude chtít být samostatnější a zase se musíte něco nového učit. Finanční stránka je trošku jiná, protože zkrátka bude náročné. Je proto dobré se připravit a něco málo si našetřit. Uvidíte, jak se vám potom budou finance hodit a vyrovná to rozdíl mezi vaší výplatou a mezi vaším rodičovským příspěvkem.

3. POTŘEBUJETE POMOC? ŘEKNĚTE SI!

Nikdo není všemocný a každý občas potřebuje pomoci. Jsou však lidé, kteří si o pomoc nedokážou říci, raději vše udělají sami a klidně ať se sedřou. Samozřejmě hodně věci zvládnete sama a je to chvályhodné, to určitě ano. Ovšem občas si o pomoc řekněte, není to žádná ostuda a mnohdy to ani jinak nejde. Poproste maminku, sestru, tatínka o pomoc. Například pohlídat vašeho potomka zatímco vy jdete k lékaři, na úřady, potřebujete si doma uklidit, vyprat, vyžehlit či jen tak chvíli odpočinout, nebo zajít na velký nákup. Pomoc potřebuje každý a je jen na vás, zda si o ni řeknete. Vaše rodina totiž nedokáže číst myšlenky a neví, kdy potřebujete pomoc.

4. NEZAPOMÍNEJTE NA SEBE A NA KAMARÁDKY

Samozřejmě s nimi nevysedávejte denně na úkor vašich dětí. Není ani moc dobré, když dáte dítě na hlídání někomu a potom jdete někam na diskotéku a podobně. Na kamarádky samozřejmě nezavrhujte a občas si s nimi vyražte na odpolední kávu, na oběd. Pozvěte kamarádky i k sobě a pokláboste. Samozřejmě nezapomínejte na své kamarádky, které mají děti, ale i na ty, které jsou bezdětné! To je důležité a s těmi bezdětnými si budete moci povídat o jiných věcech než o těch, jaká výživa je nejlepší, kde koupit nejlevnější plínky a podobně. Čas i na sebe je dobrý, zajděte si na masáž, jděte s partnerem do kina, do divadla, na večeři, vyvenčete se. Potřebujete to a dítko učíte samostatnosti.

5. ČAS S DĚTMI

Je důležitý. Vytváříte mezi sebou pouto a to se poté bude v budoucnu hodit. Navíc, tak jako se děti učí od vás, vy se občas můžete něco přiučit, od nich. Když jdete s dětmi na pískoviště, vezměte si knihu, časopis či anglickou konverzaci. Sice učení není úplně ideální, často se díváte na vaše dítko, jestli je v pořádku a hezky si hraje, ale něco si do hlavy vsoukáte a využijete tak čas smysluplně. Navíc neodbývejte děti tím, že nemáte čas, ať si hrajou samy. Za pár let už s vámi nebudou chtít trávit tolik času a nebudou ochotny si s vámi povídat, pokud je budete takto pořád od sebe odhánět a neuděláte si na ně čas. Navíc, když si hrajete spolu pouto je větší a větší a v dospělosti máte krásný vztah.

6. RODINA JE DŮLEŽITÁ

Rodina je hodně důležitá. Dbejte na to, aby vaše dítko udržovalo kontakty s babičkami, dědečky, tetami, strejdy, bratranci a sestřenicemi. S bratranci a sestřenicemi si může hrát a dovádět, babičky a dědečkové jsou od toho, aby vnoučkovi snesli modré z nebe, a jsou na něj moc hodní. Tety a strejdové umí pár triků, které je doma nenaučí a navíc na mámu a na tátu prozradí historky, které rodiče sami potomkům neřeknou. A právě takové historky děti moc baví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra