Jak chránit děti před nebezpečím z internetu

10.09. 2013 • Zajímavosti 1260x

Dnešní děti na internetu a celkově u počítače tráví mnohem více času, než bývalo dříve možné. Hrají různé onlinové hry, hodiny tráví konverzací s dalšími lidmi přes ICQ, Facebook nebo Twitter. Další čas tráví hledáním podkladů pro školní referát, přičemž informace opět čerpají z internetu. V podstatě není představitelné, aby dnešní dítě fungovalo bez počítače s internetem. Kromě zábavy se ovšem na internetu skrývá velké nebezpečí a řada nástrah. Ne každý člověk totiž musí nutně mít dobré úmysly, a proto je potřeba omezit riziko na minimum. Jakým způsobem se o to ovšem postarat? I to byste se měli dozvědět v několika příštích řádcích.

Na prvním místě by mělo být důležité vědět a mít na paměti to, že děti jsou poměrně vynalézavé a zvídavé. Zároveň to tedy znamená, že žádné z řešení nikdy nebude fungovat spolehlivě a na dlouhou dobu. Jakmile se totiž jednou dítě rozhodne nějaké zabezpečení obejít, pak je vysoce pravděpodobné, že se mu to jednoho dne podaří. Kvůli tomu je vhodné si strategii zabezpečení PC občas změnit.

Velká část počítačům rozumějících rodičů v dnešní době při ochraně svých dětí myslí hlavně na různé softwarové nástroje. Často však zapomínají na to, že svůj význam má též umístění počítače v rámci domácnosti. Vždycky je důležité při jakémkoliv podezření počítač umístit nejlépe v obýváku nebo v jiném pokoji, kde se často vyskytujete. Získáte díky tomu dobrý přehled o tom, co vlastně dítě na internetu činí a víte jasně, kolik času u něho tráví. Jestliže by však dítě mělo počítač vhodně umístěný za dveřmi svého pokoje, pak by se mohlo jednoduše stát, že se pokusí jednoduše vyhledat nějaké nevhodné stránky.

Další podstatnou zásadou je nemyslet vždycky jen na nevhodné či zakázané stránky, ale ochrana je potřeba také pro samotné komponenty počítače, jakými jsou třeba webkamera. Z toho důvodu by se raději měla webkamera raději nastavit heslem.

Hesla jsou dalším zajímavým tématem, které by se mělo zmínit. Obecně je vhodné je průběžně měnit, nebo se raději spolehnout na zaheslování pomocí čtečky otisku prstů. Přesně tento způsobe je totiž velmi praktický, jelikož se v podstatě dá obejít jen ztěžka.

Ani tato opatření však nejsou konečná. Měli bychom se ujistit, že dítě za žádných okolností a nikde nevystavuje své skutečné jméno, kontaktní údaje či fotky. Místo toho je lepší si radši s dítětem sednout k PC a pokusit se spolu s ním vymyslet nějakou vhodnou internetovou přezdívku, k níž se dá najít nějaký veselý a výstižný obrázek.

Bránit své soukromí by ovšem dítě mělo i ve chvíli, kdy přijde na čistě internetové přezdívky. Měli byste se tedy ujistit, že hesla k těmto profilům nepůjčují nikomu ze svých kamarádů ze školy či sousedství. I přátelé se totiž někdy mohou k sobě chovat špatně a krádež profilu by mohla být jedním z druhů pomsty za nějakou maličkost.

Kromě problému bezpečnosti na sociálních sítích by se dítě mělo informovat o problémovosti e-mailů a přicházející pošty. Ať už se jedná o obyčejné spamy, nebo škodlivé soubory, které by mohly poškodit počítač. Dítěti by mělo být vysvětleno, aby neznámé emaily vůbec neotevíralo. Stejně tak by se mělo vysvětlit, že není nutné odpovídat na každý dotazník k různým soutěžím či anketám. Rozhodně by se mělo dítě varovat před každým, kdo by se dožadoval jeho adresy či informací o rodině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra